16wrzesień2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Święto Grupy Okrętów Rozpoznawczych - 45 lat od utworzenia jednostki

Święto Grupy Okrętów Rozpoznawczych fot1

45 lat temu, ówczesny dowódca Marynarki Wojennej rozkazem organizacyjnym powołał Grupę Okrętów Hydrograficznych. 31 maja 2019 roku, marynarze Grupy uroczyście obchodzili rocznicę utworzenia jednostki.

W obchodach rocznicowych uczestniczył dowódca 3. FO kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz byli dowódcy Grupy i zaproszeni goście. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie, od podniesienia bandery i wielkiej gali branderowej na okrętach Grupy. Podczas uroczystej zbiórki stanu osobowego jednostki odczytano rozkaz okolicznościowy dowódcy Grupy. Przypomniano 45-letnie dokonania jednostki oraz uhonorowano współtwórców jej sukcesów.

 Święto Grupy Okrętów Rozpoznawczych fot2

Jednostki pływające grupy Okrętów Rozpoznawczych (gOR) to główne siły Marynarki Wojennej przeznaczone do prowadzenia działań w zakresie rozpoznania pola walki. W skład gOR-u wchodzą dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego: ORP Nawigator i ORP Hydrograf. Współczesne pole walki na lądzie, morzu i w powietrzu wymaga rozpoznania sił i środków potencjalnego przeciwnika. Posiadanie zaś i umiejętne wykorzystanie informacji są podstawą sukcesów w zakresie przedsięwzięć politycznych i militarnych.

W nowoczesnej wojnie dobre rozpoznanie gwarantuje lepsze rozlokowanie własnych sił, poznanie silnych i słabych stron przeciwnika oraz skuteczne przeciwdziałanie i neutralizację jego poczynań. Do tego celu wykorzystywane są fale radiowe. Za ich pośrednictwem działają systemy łączności, obserwacji, kierowania uzbrojeniem i dowodzenia oraz określania pozycji. Aby stać się posiadaczem zawartych w otaczającej nas przestrzeni informacji i wiadomości należy dysponować wyspecjalizowanymi środkami przeznaczonymi do przechwytywania i analizy sygnałów elektronicznych. Właśnie gOR jest jednostką przeznaczoną do tego typu działań.

Fot. kpt. Anna Sech, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
Źródło: 3. Flotylla Okrętów

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież