22listopad2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Wrak “Incentive” w Marinie Gdańsk będzie wydobyty z wody - jest wyrok Sądu

Incentive w Gdańsku foto1

Brytyjski kuter “Incentive” zatonął w Marinie Gdańsk w 2016 r. Od tego czasu Gdański Ośrodek Sportu zabiegał o usunięcie wraku. Dopiero teraz będzie to możliwe, za sprawą wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk Południe.

W piątek, 7 czerwca 2019 roku, Sąd Rejonowy Gdańsk Południe wydał orzeczenie w tej sprawie: wrak ma być usunięty przez GOS, a kosztami tej operacji należy obciążyć właściciela jednostki.

 

Incentive w Gdańsku foto2

Starania o pozbycie się wraku z mariny przy ul. Szafarnia trwają od trzech lat. To prestiżowe miejsce, więc widok całkiem sporego, zatopionego statku był dla Miasta i kierownictwa Gdańskiego Ośrodka Sportu nie do zaakceptowania. Niestety, brytyjski właściciel jachtu nie był zainteresowany jego usunięciem. GOS wystąpił więc na drogę sądową, by wszystko zostało załatwione zgodnie z prawem.

- W ślad za tym orzeczeniem, GOS rozpoczął już procedury zmierzające do jak najszybszego usunięcia wraku - informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodka Sportu. - W pierwszej kolejności oszacowane zostaną koszty i warunki przeprowadzenia tej operacji. Wykonawca zostanie wyłoniony w toku procedury przetargowej.

Incentive w Gdańsku foto3

Po wyciągnięciu jednostki, w toku postępowania egzekucyjnego, zostanie również powołany rzeczoznawca, którego zadaniem będzie określenie wartości wraku. W zależności od tej wyceny podjęta zostanie decyzja o przeprowadzeniu jego sprzedaży w toku egzekucji, z której środki zostaną przeznaczone na pokrycie istniejącego zadłużenia armatora wobec gminy.

Kiedy rozpocznie się operacja usuwania wraku? Nikt nie jest w stanie ocenić, jak długo potrwają procedury. GOS ma nadzieję, że sprawę uda się załatwić w najbliższych miesiącach.

 Przeczytaj również:

„Incentive” – nowy zabytek na mapie Gdańska

Gdańska marina - ostatnia przystań "Incentive"

W gdańskiej marinie zatonął kuter "Incentive"

 

Fot. Dominik Dzigman - naszbaltyk.com
Źródło: gdansk.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież