18listopad2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Pilotażowa iluminacja Daru Pomorza

Iluminacja na Darze Pomorza foto 1

Wieczorem 17 czerwca  2019 roku odbyła się pilotażowa iluminacja statku-muzeum „Dar Pomorza”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z firmą LBL Sp. z o. o. testowały techniczne możliwości oświetlenia zabytkowego żaglowca.

Fregata „Dar Pomorza” jest jedną z ikon Gdyni i najpopularniejszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Żaglowiec świętuje w tym roku 90-lecie podniesienia polskiej bandery i 110-lecie położenia stępki. Jest to więc dla niego wyjątkowy rok. Wczorajszego wieczora można było ponadto zobaczyć „Dar” w zupełnie nowym, wyjątkowym wydaniu.

- Iluminacja miała charakter testu. W nocy z 4 na 5 czerwca podobną próbę prowadziliśmy dla stojącego na Motławie statku-muzeum „Sołdek” i efekt był fantastyczny – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Wierzymy, że „Dar Pomorza” ze swoją naturalną urodą i strzelistymi masztami wyglądał jeszcze piękniej i bardziej majestatycznie.

Iluminacja na Darze Pomorza foto 2

Władze Muzeum zapewniają, że pozytywnie podchodzą do pomysłu stałego podświetlenia żaglowca. Ostateczna decyzja uzależniona będzie w równej mierze od możliwości uzyskania środków finansowych na ten cel oraz odbioru tej koncepcji przez mieszkańców Gdyni.

Fot. Marek Sałatowski
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież