18listopad2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Pamięci marynarzy z „El Faro” - odsłonięcie tablicy | GDYNIA

Pamięci marynarzy z El Faro odsłonięcie tablicy fot1

„Morza i oceany bezustannie oczarowują i zachwycają, jednak równie często bywają nieprzewidywalne, okrutne i bezlitosne, zabierając nam osoby, które kochamy. Pamięci tych wszystkich, którym nie dane było wrócić do swoich domów i bliskich. Kochamy Was” – głosi napis na odsłoniętej dziś w Gdyni tablicy.

Na drugiej znalazły się nazwiska trzydziestu trzech marynarzy, w tym pięciu Polaków, którzy zginęli w katastrofie kontenerowca „El Faro”. W ceremonii wzięły udział rodziny zmarłych, przedstawiciele amerykańskiego armatora i amerykańskiej straży przybrzeżnej.

 Pamięci marynarzy z El Faro odsłonięcie tablicy fot2

25 czerwca 2019 r. na molo Południowym odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic dedykowanych marynarzom z „El Faro”. Statek, który płynął pod banderą amerykańską z Florydy do Puerto Rico zatonął 1 października 2015 roku podczas huraganu Joaquin w okolicy Bahamów.

"Dzisiaj w jakimś sensie spłacamy dług, tym marynarzom, którzy polegli w katastrofie El, ale także innym, którzy na morzu stracili swoje życie. To wzruszająca chwila dla wszystkich, którzy rozumieją duszę Gdyni, która zbudowała swą siłę, potęgę i rozwój z dostępu do morza” – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Zwracając się do rodzin zmarłych powiedział: Tylko Państwo, wiecie jak trudna to praca i wymagająca nie tylko dla samych pływających, ale i dla bliskich. Jaką cenę płaci się za rozstanie. Jakie ryzyko wpisane jest w ten zawód, także ryzyko utraty życia. Tablicę odsłaniamy w miejscu szczególnym. Mam nadzieję, że tu, patrząc przed siebie w przestrzeń horyzontu morskiego choć po części poczujecie, że Wasi bliscy są blisko Was.

Pamięci marynarzy z El Faro odsłonięcie tablicy foto

„Zginęli tak daleko, spoczęli na dnie oceanu, a jednak od dziś będą bliżej nas. Teraz tu, w Polsce, będziemy mieć nasze miejsce na zadumę i rozmowę. Pomógł nam Pan wypełnić cześć tej pustki, którą nosimy w sercach” – mówiła Agnieszka Zdobych, żona jednego z zmarłych tragicznie marynarzy.

„Chciałabym, żeby dzięki tym tablicom każdy zastanowił się nad tym, co możemy zrobić, aby ofiar oraz katastrof morskich było coraz mniej, aby kolejne osoby nie musiały przeżywać tego, co my. Nam rodzinom w dniu dzisiejszym zależy najbardziej” – prosiła z kolei Anna Krause, także żona ofiary katastrofy.

Pamięci marynarzy z El Faro odsłonięcie tablicy fot3

Tablice odsłonięto w ramach obchodów Święta Morza w Międzynarodowym Dniu Marynarza. Znajdują się one na końcu mola Południowego przy Nabrzeżu Wejściowym.

Fot. Dorota Nelke
Źródło: gdynia.pl / radiogdansk.p

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież