29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdyński port poszerza możliwości - nowa obrotnica, nowe nabrzeża i głębsze akweny portowe

Port w Gdyni fot naszbaltyk com

Nowa obrotnica, nowe nabrzeża i głębsze akweny portowe, a co za tym idzie – możliwość przyjmowania większych statków. Port Gdynia rozwija swoją infrastrukturę z dużym unijnym wsparciem, a w środę podpisano umowę na kolejny projekt wchodzący w skład większych zadań. Kwota wszystkich inwestycji sięga ponad 550 milionów złotych.

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podczas specjalnie zwołanej konferencji podpisano umowę z firmą Wuprohyd, która będzie odpowiedzialna za projekt budowlany i wykonawczy przebudowy akwenów wewnętrznych. To kolejny krok w rozwoju infrastruktury gdyńskiego portu, który po zakończeniu wielomilionowych inwestycji będzie mógł obsługiwać większe jednostki niż dotychczas – o długości do 400 metrów, do 58 metrów szerokości i maksymalnym zanurzeniu większym o 2 metry.

Przebudowa akwenów to jeden z elementów większego projektu, który zyskał unijne wsparcie i otworzy nowe możliwości. Nowa obrotnica i pogłębienie akwenów portowych oraz przebudowa nabrzeży to kluczowe elementy rozwoju gdyńskiego portu, inwestycje o strukturalnym znaczeniu dla całego kraju. Projekt służy przede wszystkim zwiększeniu konkurencyjności portu w rejonie Morza Bałtyckiego i w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk Transeuropejskich Sieci Transportowych TEN-T.

Prace przy realizacji pierwszych etapów inwestycji trwają od września 2017 roku. Pierwszym elementem było przebudowanie Obrotnicy nr 2 (średnica zwiększy się z 400 do 480 metrów) wraz z przebudową Pirsu nr III oraz robotami czerpalnymi. Zostanie także przeniesiony na nowe stanowisko dok pływający Stoczni Marynarki Wojennej.

Dok pływajacy Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni foto Dominik Dzigman

Niezbędne jest też poszerzenie Wejścia Pilotowego i przebudowa Ostrogi Północnej na terenie Portu Wojennego oraz Nabrzeża Portowego z wygaszaczem falowania. Równolegle Urząd Morski w Gdyni wykona prace na torze podejściowym do portu. Od niedawna wiadomo też, że dostęp drogowy ma poprawić Droga Czerwona.

- Gdynia jest nierozerwalnie związana z portem. Dziś intensywny rozwój miasta i portu daje nowe możliwości, szanse, ale i stawia wyzwania z którymi codziennie się mierzymy. Cieszy nas ogromnie sukces zarządu spółki w pozyskiwaniu unijnych funduszy. Planowane inwestycje znacznie poprawiają konkurencyjność gdyńskiego portu w basenie Morza Bałtyckiego i Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy też wstępne deklaracje o wzięciu przez rząd odpowiedzialności za budowę Drogi Czerwonej. Pod kątem planowanych przez port inwestycji, które zdecydowanie zwiększą ruch transportu ciężkiego przez miasto, nowa infrastruktura jest po prostu niezbędna – dodaje.

- Cieszy fakt, że dzięki funduszom unijnym zmieniamy infrastrukturę gdyńskiego portu celem utrzymania konkurencyjności na rynku usług portowych – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Inwestycja umożliwi zawijanie do gdyńskiego portu statków kontenerowych obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne z Dalekim Wschodem i innymi kontynentami - mówi.

Projekt pod nazwą „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – Etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – Etapy II i III” został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 273 000 000 zł. Całkowity koszt realizacji projektu jest szacowany na kwotę 556 940 377,83 zł brutto.

Fot. Dominik Dzigman - Nasz Bałtyk
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież