19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Ćwiczenia ratownicze w gdyńskim porcie

Ćwiczenia ratownicze w gdyńskim porcie 2019 0001

Dzisiaj odbywały się w Gdyni wspólne ćwiczenia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Portowej Straży Pożarnej i Marynarki Wojennej. W związku z tym w godzinach przedpołudniowych zaobserwować można było wzmożony ruch jednostek wokół wejścia północnego (port Marynarki Wojennej). Najefektowniej prezentował się „Kapitan Poinc“, flagowy wielozadaniowy statek MSPiR w Gdyni, przystosowany do szeroko pojętego ratowania życia i mienia na morzu, zwalczania zanieczyszczeń olejowych, gaszenia pożarów na statkach, holowań oceanicznych, łamania pokrywy lodowej, rozpoznawania skażeń, itp.

Przypomnijmy, kapitan żeglugi wielkiej Witold Poinc to współtwórca i legenda Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Urodzony w 1908 roku w Kamiennej, gimnazjum ukończył w Sosnowcu, a następnie podjął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył w 1930 (wówczas była to już Państwowa Szkoła Morska w Gdyni). Po odbyciu szkolenia w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu rozpoczął pracę jako oficer pokładowy w przedsiębiorstwie Polbryt.

W 1934 ukończył kurs radiotelegrafisty i następnie pracował w Żegludze Polskiej jako oficer i radiooficer. W 1938 uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. W 1939 był pilotem w gdyńskim porcie.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 dowodził plutonem marynarzy w I Batalionie Kadry Floty broniąc Oksywia, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po walkach trafił do niewoli. Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego w 1945 trafił do polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii. W 1946 wrócił do Polski i został zastępcą kierownika Wydziału Holowniczo – Ratowniczego Żeglugi Polskiej S.A., zajmującego się oczyszczaniem portów i red z wraków pozostałych po działaniach wojennych. W 1951 wydział przekształcono w przedsiębiorstwo Polskie Ratownictwo Okrętowe. Witold Poinc został w nim dyrektorem ds. technicznych i kierował wydobyciem ponad 200 wraków (30 z nich przywrócono do służby), w tym niemieckiego pancernika „Gneisenau”, blokującego wejście do gdyńskiego portu. Tworząc pierwsze polskie przedsiębiorstwo wydobywające wraki kapitan Poinc korzystał z doświadczeń firm duńskich i radzieckich, ale opracował też nowatorskie metody, za co otrzymał nagrody państwowe.

W 1957 został kapitanem portu w Gdyni. W 1968 przeniesiony został do Urzędu Morskiego w Gdyni, gdzie był zastępcą dyrektora do spraw awaryjności we flocie.

W latach 60 XX wieku wykładał wiedzę morską i ratownictwo morskie w Państwowej Szkole Morskiej. Na emeryturę przeszedł w 1975. Kapitan ż. w. Witold Poinc zmarł w 1982 roku w Gdyni, jego grób znajduje się na Nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Witomińskiego.

Informacja własna NB/AD, źródła: Rzecznik Prasowy MSPiR (ćwiczenia), wikipedia (życiorys kapitana Poinca)

Foto: © Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież