13lipiec2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowa platforma Petrobaltiku przybyła do Gdańska

Nowa platforma Petrobaltiku przybyła do Gdańska GIANT

GIANT, najnowsza i największa platforma wiertnicza gdańskiej spółki LOTOS Petrobaltic dotarła dziś rano do Gdańska. Nie było jednak spektakularnego wejścia tego kolosa do portu wewnętrznego, holowniki nie przeciągały go korytem Wisły do Stoczni Remontowa, postawiono go bowiem przy Nabrzeżu Zamykającym w Porcie Północnym. Z punktu widokowego przy wyjściu w Nowym Porcie nie było go w ogóle widać. Kto miał ochotę obserwować wejście GIANTA (czyli praktycznie nikt), musiał udać się na plażę w Gdańsku Stogach lub wypłynąć mu naprzeciw w morze.

Podróż GIANTA z duńskiego portu Esbjerg w Zachodniej Jutlandii trwała osiem dni. Asystowały jej jednostki ASSISTER (trudno o lepszą nazwę) oraz SIMA. Na redzie Gdańska dołączyły holowniki WUŻu ATLAS, AKUL, VIRTUS oraz należący do floty Petrobaltiku SYLUR.

Konieczne prace modernizacyjne, odpowiednie oznakowanie, przygotowanie do potrzeb eksploatacji na Morzu Bałtyckim wykonane zostaną na terenie Naftoportu. Stamtąd też GIANT wyruszy do pracy na złożu B3, położonym ok. 70 km na północ od Rozewia.

GIANT zbudowany został w 1986 roku w Japonii. W 2012 roku przeszedł pełną modernizację. Ma 84 m długości i 90 m szerokości. Długość nóg wynosi 160 m, wyporność 24.284,6 t. Platforma posadowiona być może na maksymalnej głębokości 107 m (350 ft) i jest w stanie pracować przy wysokości fali 27.0 m, średniej prędkości wiatru 43.5 m/s i maksymalnym prądzie 1,15 m/s. Największa głębokość wiercenia to 7.260 m (25.000 stop).

Poprzednio platforma nazywała się MAERSK GIANT i pracowała na Morzu Północnym.

Info: red NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież