Aktualności

Zbliża się XI Zlot jachtów z duszą „Próchno i Rdza” | Gdynia 10-13 października 2019

Próchno i Rdza foto 1 2016

W dniach 10-13 października 2019 roku odbędzie się XI Zlot jachtów z duszą „Próchno i Rdza”. W tym roku weźmie w nim udział 40 jednostek.

Zlot Próchno i Rdza organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej w drugi weekend października. Miłośnicy klasycznych jachtów o konstrukcjach drewnianych i stalowych spotykają się, aby móc pokazać społeczeństwu kawałek pływającej historii. Wszystkie te jednostki nie pozostają w tyle w dzisiejszych czasach, potrafią rewelacyjnie konkurować ze współczesną myślą konstruktorów jachtów laminatowych. Nie są co prawda tak przestronne, nie posiadają wygodnych kabin, wystarczy jednak pierwszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo masywnych kadłubów.

W drugi weekend października warto wybrać się do gdyńskiej mariny, gdzie przy Falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostępnione do zwiedzania, a żeglarze z radością opowiedzą historie poszczególnych jednostek. Natomiast w sobotę, 12 października jachty wypłyną na paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego – by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.

Próchno i Rdza foto 2 2016

W sobotę, 12 października o godzinie 19:00 w hangarze YK „Stal” w Gdyni otwarty dla wszystkich koncert zagra zespół szantowy Old Mariners. Po koncercie będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciąganie liny czy siłowanie się na rękę.

11 października
16:00 Wejście do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów

12 października
12:00-13:00 Uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego
16:00 Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19:00 Koncert Szantowy w hangarze YK Stal, konkursy i trójbój marynarski

13 października
09:00-12:00 Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu

Lista jachtów uczestniczących w XI zlocie "Próchno i Rdza 2019".

Próchno

Andromeda, Antica, Blue Lady, Bryza H, Copernicus, Dunajec, Farurej, Gwarek, Hetman, Jagiellonia, Karawela II, Ladies&Gentelmen, Legia, Mokotów, Radogast, Sharki, Smuga Cienia, Szkwał,Tauri.

Rdza

Czarny Diament, Doine, Empatia Polska, Helios Hel, Hoorn, Ina, Inatiz, Isfulgen, Krevetka, Luc-Ander, Merkury, Mestwin, Patagonia, Sailor z Tczewa, Sójka, Solanus, Tenega.

Próchno i Rdza foto 3 2016

Historia zlotu

Pierwszy zlot miał miejsce w 2009 roku. Spotkały się wtedy tylko jachty stalowe. Wprawdzie pojawiło się na nim raptem 7 jachtów, ale za to wszyscy jego uczestnicy byli ogromnymi miłośnikami „jotek” i od pierwszego dnia zostali wielkimi fanami imprezy. Dopiero rok później rozszerzono formułę o jachty drewniane. Na Hel, gdzie rozpoczęła się impreza przypłynęło już 9 jednostek i 102 uczestników. Kolorem zlotu został niebieski. W roku 2011 „czerwony” zlot zyskał kolejnych sympatyków i ilość jachtów wzrosła do 16! Wtedy też powstał pomysł, aby każdy jacht pod salingiem wywiesił flagę zlotu. Udało się również zrobić pierwsze zdjęcie grupowe wszystkich uczestników. 2012 rok to ponownie 16 jachtów i kolejne zadowolone osoby.

Tendencja wzrostowa ilości jachtów niezmiernie cieszyła. Kolejna impreza to aż 24 jednostki oraz 248 osób. Kiedy taka liczba osób w żółtych koszulkach pojawiła się w portach, nie sposób było już ich nie zauważyć! Rekordowym okazał się jednak zeszłoroczny zlot, kiedy to na wodach Zatoki Gdańskiej spotkało się 26 jachtów z 250 osobami na pokładach. Cieszy również, że organizowana co roku parada jachtów zawsze cieszyła się ogromną popularnością wśród obserwujących ją osób.

Przez te 7 lat udało się w sumie zebrać 49 jednostek. Są takie, które były z nami przez wszystkie lata – s/y Wołodyjowski, s/y Mestwin czy jacht legenda Freya. Niektóre z nich jak np. Polski Len, dziś już nie pływają lecz czekają w hangarze na gruntowny remont. Fakt, że mogliśmy pokazać te jednostki napawa dumą i optymizmem.

Fot. © Grzegorz Zajączkowski 2016
Źródło: gdynia.pl, prochno-rdza.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież