01październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP „Ślązak” przekazany Marynarce Wojennej

Slazak DSC0730a

PGZ Stocznia Wojenna przekazała dzisiaj Marynarce Wojennej budowany od 18 lat okręt patrolowy „Ślązak”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na lądowisku śmigłowca, znajdującym się na rufowym pokładzie Ślązaka.

O wydarzeniu tym poinformowano wczoraj, co zakończyło przypuszczenia prasowe, że przyjdzie nam na to poczekać jeszcze do przyszłego roku, a może i dłużej.

Na pokładzie zebrało się wielu pracowników stoczni, przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Marynarki Wojennej oraz niewielka grupka reprezentująca media.

Po podpisaniu protokołów zdawczo-odbiorczych jednostka przestała być stoczniowym projektem i rozpoczęła żywot Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostaje jeszcze tylko podnieść na nim banderę. Nieoficjalnie ma to nastąpić w dniu 28 listopada, w 101 rocznicę utworzenia MW.

Tymczasem już dzisiaj o 12:21 na „Ślązaku” podniesiono flagi międzynarodowego kodu sygnałowego SNWK (Sierra, November, Whiskey, Kilo). To sygnał wywoławczy okrętu, (Call Sign), unikalna literowo-cyfrowa identyfikacja przypisana do niego, której znaczenie jest podobne jak numer rejestracyjny samochodu. Dzięki sygnałowi wywoławczemu można odróżnić dwie jednostki posiadające tą samą nazwę. Jest on wykorzystywany jako jedna z form identyfikacji w łączności radiotelefonicznej. Sygnały wywoławcze są nadawane przez administrację danego kraju na wniosek właściciela jednostki. W Polsce instytucją nadającą sygnał wywoławczy jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Każdy sygnał wywoławczy rozpoczyna się liter lub cyfr, które określają przynależność państwową jednostki. Na przykład polskie sygnały wywoławcze rozpoczynają się od: HF, SN-SR, 3Z. W skład sygnału wchodzą ponadto dwie lub trzy litery i cyfry.

Właśnie po sygnale SNWK ORP „Ślązak” będzie już zawsze i wszędzie rozpoznawalny - do końca dni swoich.  

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież