10kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

SOLO NON-STOP 2019, samotny rejs dookoła świata śladami Henryka Jaskuły, rozpoczęty!

Wojownik DSC0909a

Dzisiaj w południe kapitan Rafał Moszczyński wystartował do samotnego rejsu non stop dookoła świata. Rejsu śladami Henryka Jaskuły.

Kpt. Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Przy okazji pobił także ówczesny rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyjątkowego wyczynu dokonał na jachcie „Dar Przemyśla”, którym 12 czerwca 1979 roku wyruszył z Gdyni w samotny rejs. Trwał on 344 dni i zakończył się 20 maja 1980 roku.

Dziś, w 40 rocznicę tamtej pamiętnej wyprawy, celem Rafała Moszczyńskiego jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia - Gdynia na trasie przebytej przez kapitana Jaskułę, przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Lewin oraz Przylądek Horn. Kpt. Moszczyński zamierza okrążyć Ziemię bez zawijania do portów w 150 dni!

Rafał Moszczyński jest doświadczonym żeglarzem, dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostw Świata klasy Micro w dywizji Cruiser i Racer (2011, 2012); zwycięzcą regat oceanicznych samotników TRANSATLANTYK 2016; uczestnikiem regat samotników Puchar Poloneza 2015; wielokrotnym zdobywcą i medalistą Długodystansowych Mistrzostw Polski i flotowych Mistrzostw Polski; czterokrotnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro oraz instruktorem żeglarstwa PZŻ.

Jego jacht „Wojownik VIII” to specjalnie na potrzeby tego rejsu zaprojektowana przez Stocznię Caravela w Ustce łódź typu Caravela 950 Race. Ma 9,5 metra długości, 3 metrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantujący bardzo dobre parametry statecznościowe oraz maszt o wysokości 12,20 metra. Całkowita powierzchnia żagli wynosi około 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu i z pełnym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4 - 5 miesięcy waży mniej niż 3 tony.

Dzisiejszy start, zaplanowany na godzinę 11:00, przeciągnął się nieco - dokładnie o godzinę. Punktualnie z wybiciem dwunastej „Wojownik VIII” odszedł od pomostu nowej mariny w Gdyni i żegnany przez kilka jednostek z wszechobecnymi fotografami wyruszył w rejs SOLO NON-STOP 2019. Pod żaglami!!!

Przebieg wyprawy śledzić możecie na bieżąco na stronie SOLO NON-STOP (https://solononstop2019.pl/tracking/). Oczywiście również i Nasz Bałtyk będzie regularnie zdawać Wam relacje z przebiegu rejsu.

info: redakcja NB/AD

źródło: solononstop2019.pl

foto: © Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież