10kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdyńska stocznia Crist zbuduje kolejny prom z napędem hybrydowym dla Finferries

Kolejny prom hybrydowy dla Finferries z Gdyni stocznia Crist grafika nr 1

Dobra wiadomość z gdyńskiej stoczni Crist ,która zbuduje kolejny prom z napędem hybrydowym. To już druga taka konstrukcja, która powstanie w Gdyni na zlecenie fińskiego armatora Finferries. Nowa jednostka będzie bardzo zbliżona do nagradzanego na arenie międzynarodowej promu „Elektra” i ma być wykorzystywana m.in. w archipelagu Wysp Alandzkich.

Stocznia Crist ma się czym pochwalić bowiem pierwszy prom z napędem hybrydowym "Elektra" wygrał nagrodę „Ship of the Year Award" w konkursie Marine Propulsion Awards 2018. Wyróżnienie dla „Elektry” zostało ogłoszone podczas konferencji „Sulphur Cap 2020", która odbyła się 17 kwietnia w Amsterdamie. Możecie o tym przeczytać pod tym linkiem.

- Przyjazna dla środowiska „Elektra” odniosła sukces. Jej innowacyjny system hybrydowy zdobył wiele międzynarodowych nagród. Będąc większą niż wcześniejsze promy, „Elektra” całkowicie zmieniła ruch na najbardziej ruchliwej trasie promowej w Finlandii z Parainen do Nauvo - mówi Mats Rosin, CEO Suomen Lauttaliikenne Oy.

Wracając do kolejnego zamówienia, Finferries zleciła gdyńskiej stoczni budowę niemal bliźniaczego promu. Tak samo, jak w przypadku „Elektry”, zostanie wykorzystany hybrydowy napęd – podstawą będą ładowane na lądzie akumulatory, oprócz tego rolę rezerwową/wspomagającą spełni prądotwórczy silnik diesla.

Zgodnie z założeniami, nowy prom ma mieć 100,5 metrów długości oraz 17,4 metra szerokości, dając możliwość jednoczesnego transportu 90 samochodów osobowych. Nowa jednostka będzie przede wszystkim przyjazna dla środowiska i zostanie wykorzystana na obsługiwanej przez Finferries linii Åland Föglö w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich. Powinna być gotowa do pracy na linii już w kwietniu 2022 roku.

Opracowanie: NB/DD

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież