27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Częściowo wyposażony trawler-sejner HAVSKJER wyruszył dziś na holu z Gdyni do duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S w Skagen.

HAVSKJER DSC0926aa

Od lipca 2018 Karstensen Shipyard Poland produkuje w Gdyni, w nowoczesnym zakładzie przy nabrzeżu Indyjskim, wydzierżawionym od upadłej Stoczni Vistal, mniej lub bardziej wyposażone kadłuby jednostek rybackich. Trafiają one następnie do duńskiej stoczni-matki Karstensens Skibsværft A/S w Skagen, gdzie są wyposażane, wykańczane i przekazywane armatorom.

Stocznia w Gdyni ma pełen portfel zamówień, więc statki schodzą na wodę co kilka tygodni. Dzisiaj do Skagen udał się zespół, złożony z holownika FELIS i jednostki rybackiej HAVSKJER (M 400 A) dla norweskiego armatora Havskjer AS z Alesund.

To duży trawler-sejner o długości 80,00 m, szerokości 16,00 m i wartości kontraktowej około 300 mln koron norweskich (3.045.000 €). Napęd główny HAVSKJERA, oparty na przekładni elektrycznej, składa się z silnika o mocy ok. 6.000 kW oraz mechanicznej przekładni dwu-prędkościowej. W początku grudnia ub. roku statek został wyciągnięty z hali produkcyjnej i przestawiony na ponton pływający, na którym odbył swoją pierwszą krótką podróż od nabrzeża Indyjskiego do nabrzeża Rumuńskiego, gdzie dokonano wodowania. Później stanął w celu dalszego wyposażania w basenie stoczniowym. Dziś – z niejakim trudem - wyciągnęły go stamtąd holowniki FELIS i FAIRPLAY IV, którym musiał przyjść w sukurs silniejszy URAN. On też w rezultacie towarzyszył HAVSKJEROWI podczas wyjścia z portu, uczepiony do jego rufy.

Zaplanowane na godzinę 10:00 wyjście, już i tak opóźnione o kilka dni z powodu sztormu na Bałtyku, odwlekło się przez to o dalsze dwie godziny. O 12:15 jednak FELIS, HAVSKJER i URAN minęły główki wejściowe na falochronie zewnętrznym. Krótko potem URAN wrócił do Gdyni, a pozostałe dwa statki obrały kurs na Skagen.

PS:

Nieco wcześniej, około godziny 9:00 do Skagen wyruszył inny zespół, złożony z pięknego, wiekowego już nieco holownika RONJA ( jej nadzwyczaj interesującą historię opisałem w Naszym Bałtyku tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2961-czarujaca-ronja.html ) oraz niewielkiego kutra SKAGERAK (S 107) dla armatora w Skagen. Nie było mnie przy tym, lecz obfotografowałem temat w poprzednich dniach, więc może i z tego będą w przyszłości jakieś Morskie Kadry Antka. Zobaczymy.

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież