04kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zaślubiny Polski z morzem - trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków"

Fot zaslubiny polski z morzem wystawa o dniu ktory rozpoczal nowa epoke 2020

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków", przygotowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017–2022, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego 2020 r., a już od 10 lutego 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków".

10 lutego 1920 roku nad zamarzniętą zatoką w Pucku - w obecności wojska, dostojników państwowych i wielu Kaszubów – odbył się akt Zaślubin Polski z morzem. Na maszt podniesiono polską banderę, a generał Józef Haller wrzucił w morską toń platynowy pierścień. Tego dnia Bałtyk powrócił do Rzeczpospolitej. Zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby administracji morskiej, powoływano do życia szkoły kształcące kadry morskie, wokół Gdyni koncentrowała się energia młodego państwa.

puck 10 lutego 1920 oczami swiadkow plakat 2020

Na wystawie "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków" za pomocą oryginalnych dokumentów, fotografii i filmów z epoki zaprezentowany zostanie nie tylko jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski, ale także dynamika czasów II Rzeczpospolitej.

Wśród najciekawszych eksponatów na wystawie w Spichlerzach na Ołowiance znajdzie się m.in. kurtka mundurowa gen. Józefa Hallera. Nastrój dnia Zaślubin przywołają obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły, a prace Włodzimierza Nałęcza, Mariana Mokwy i Sotera Jaxy-Małachowskiego pokażą piękno polskiego wybrzeża – miejsca, które 100 lat temu ogniskowało wielkie nadzieje i najlepsze emocje Polaków.

Źródło: Narodowe Muzeum Morskie

 

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież