03kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP Nawigator - 45 lat pod biało-czerwoną banderą

ORP NAWIGATOR 45 lat pod biało czerwoną banderą foto 1

W ciągu 45 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 350 tys. mil morskich, wykonał setki rejsów bojowo-rozpoznawczych i spędził ponad 2000 dni poza macierzystym portem. Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator obchodzi 45. rocznicę wcielenia do służby.

 Z okazji 45-lecia służby w Marynarce Wojennej RP, zgodnie z marynarską tradycją, na okręcie ORP Nawigator podniesiona została bandera i wielka gala banderowa. W uroczystym podniesieniu bandery, uczestniczył dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Tomasz Szubrycht, byli dowódcy okrętu, załoga, kadra sztabu Grupy Okrętów Rozpoznawczych oraz przedstawiciele współpracujących jednostek i instytucji wojskowych, a także zaproszeni goście.

ORP NAWIGATOR 45 lat pod biało czerwoną banderą foto 2

ORP Nawigator jest jednym z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, pozostających w służbie morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Okręt zbudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku i wcielono do powstałej w 1974 roku Grupy Okrętów Hydrograficznych (przemianowanej w 1991 roku na Grupę Okrętów Rozpoznawczych), wchodzącej w skład 3. FO. Od tamtego czasu ta specjalistyczna jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach o charakterze narodowym i międzynarodowym oraz licznych szkoleniach na morzu.

Okręt ORP Nawigator jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego w obszarze działań polskiej Marynarki Wojennej. Jest to jednostka o nieograniczonej dzielności morskiej i dużej autonomiczności. Może operować praktycznie na wszystkich akwenach świata. Okręt wchodzi w skład systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP.

Fot. Marian Kluczyński
Źródło: 3.FO

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież