01październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Urząd Morski w Gdyni z nowymi obowiązkami i szerszym zasięgiem terytorialnym

Urzad Morski w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni z nowymi obowiązkami i szerszym zasięgiem terytorialnym. To efekt zakończenia działalności przez Urząd Morski w Słupsku. Decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej od 1 kwietnia słupska jednostka formalnie przestała istnieć, a jej funkcje przejęły urzędy w Gdyni i Szczecinie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej od środy 1 kwietnia formalnie przestaje istnieć Urząd Morski w Słupsku.

Obowiązki zniesionej jednostki przejęły dwa pozostałe Urzędy Morskie – w Szczecinie i właśnie w Gdyni. Jakie znaczenie ma to dla znajdującej się w naszym mieście instytucji?

 - Zwiększył się zakres terytorialny naszej działalności. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi zadaniami i kontynuowaniem prac realizowanych dotychczas pod egidą Urzędu Morskiego w Słupsku (m.in. modernizacja Portu Ustka, inwestycji z zakresu ochrony brzegów morskich). Pamiętajmy jednak, że realizowane to będzie w większości poprzez włączenie struktury słupskiego Urzędu w schemat organizacyjny Urzędu Morskiego w Gdyni. Ustawa o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która jest ustawą kompetencyjną dla terenowych organów administracji morskiej, nakłada na dyrektorów urzędów morskich jednolity zestaw spraw, którymi mają się zajmować – różny jest tylko obszar wykonywanych zadań. - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni - Urząd Morski w Gdyni przejął zadania na obszarze obejmującym morskie wody wewnętrzne, morze terytorialne, strefę przyległą, wyłączną strefę ekonomiczną, przystanie i morskie porty w Ustce, Rowach i Łebie oraz pas nadbrzeżny od linii wyznaczonej, na obszarach morskich, przebiegiem południka 16°41′56,70′′. Nasz obecny zakres terytorialny, mówiąc obrazowo, to obszar mniej więcej na wschód od Ustki do granicy państwa, a na morzu na wschód od Ławicy Słupskiej – dodaje.

Wszystkie dotychczas prowadzone na tym ternie postępowania zostają przejęte przez Urząd Morski w Gdyni. To właśnie z tą instytucją powinni kontaktować się wszyscy zainteresowani.

Do nowych zadań gdyńskiego Urzędu Morskiego będzie należeć m.in. zarządzanie nową delegaturą. Będzie ona funkcjonowała w Słupsku przy ul. Niemcewicza 15A. 136 dotychczasowych pracowników słupskiego Urzędu zostało pracownikami Urzędu Morskiego w Gdyni bez zmiany miejsca wykonywania pracy. Są to pracownicy m.in. Inspektoratu Ochrony Wybrzeża, Kapitanatów Portów, Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Inspektoratu Państwa Bandery, Inspektoratu Nadzoru i Zabudowy i Zagospodarowania Przestrzennego, a także Wydziału Transportu i Zaopatrzenie. Dzięki temu wprowadzone zmiany związane z likwidacją słupskiej jednostki nie przyniosą negatywnych skutków społeczno-gospodarczych.

Fot. tytułowa Karolina Szypelt
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież