Aktualności

ORP „Piorun” ćwiczy na Morzu Bałtyckim

ORP PIORUN

Pozorowane ataki rakietowe i strzelania artyleryjskie do celów na morzu i w powietrzu – tak ćwiczy załoga ORP „Piorun”. Okręt znajduje się właśnie na Bałtyku Południowym, gdzie trwa jego szkolenie ogniowe. Jednostka doskonali też m.in. procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, które mogą spotkać okręt na morzu.

ORP „Piorun” rozpoczął szkolenie w poniedziałek, 6 kwietnia. Od tej pory wykonuje na Bałtyku różnego rodzaju zadania ogniowe. Załoga przeprowadza m.in. pozorowane ataki rakietowe i strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i morskich. Wszystko z użyciem uzbrojenia okrętowego.

Szkolenie ogniowe to jednak tylko jeden z elementów. Marynarze doskonalą również elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu, takie jak: zwalczanie pożaru czy przebicia kadłuba. Odbywają się także treningi łączności oraz uzupełniania zapasów zarówno na morzu, jak i w innych wyznaczonych miejscach. Chodzi tutaj o doskonalenie procedur związanych z sytuacjami kryzysowymi, które mogą się przydarzyć pojedynczemu okrętowi na morzu.

Cwiczenia ORP PIORUN fot2

Fot. st. mat Łukasz Lewandowski

Takie ćwiczenia to jeden z elementów, który stanowi o ciągłości zdolności sił Marynarki Wojennej do prowadzenia osłony morskich szlaków komunikacyjnych i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu.

Cwiczenia ORP PIORUN fot1

Fot. st. mat Łukasz Lewandowski

ORP PIORUN

ORP „Piorun” to jeden z trzech okrętów projektu 660M stanowiących trzon sił uderzeniowych polskiej Marynarki Wojennej. Charakteryzuje się dużą szybkością, zwrotnością oraz nowoczesnym uzbrojeniem rakietowym. Jego podstawę stanowią rakiety przeciwokrętowe RBS-15 Mk III. Okręt wyposażony został też w system bojowy TACTICOS, radary wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING E0), a także systemy łączności w standardzie NATO. Jednostkę napędzają trzy silniki wysokoprężne pozwalające rozwinąć prędkość 36 węzłów (około 70 km/h). Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na jednostki nawodne, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Fot. tytułowa: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież