Aktualności

Kolejny AJAX – niebawem w gdańskim WUŻu

AJAX new

Nowy holownik, który zasili flotę gdańskiego WUŻu nazywa się AJAX i przyjdzie do Gdańska z Wietnamu. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Pierwotnie miało to być już wiosną tego roku, ale pandemia koronawirusa COVID-19 pokrzyżowała wszystkie plany i jedyne, co konkretnie można powiedzieć, to – wkrótce!

Mamy już jednak jego pierwsze zdjęcie! Jak widać jest to konstrukcja Grupy DAMEN, mającej swoje stocznie produkcyjne również w Wietnamie. Konkretnie jest to jeden z holowników ASD typu 2312. ASD to skrót od Azimuth Stern Drive, po polsku pędnik azymutalny, czyli pędnik okrętowy, w którym urządzeniem wytwarzającym siłę poruszającą jednostkę pływającą jest śruba zamocowana pod kadłubem statku na obracającym się wokół pionowej osi ramieniu.

Podstawowe parametry ASD 2312 to: uciąg na palu 70 ton, długość 22,8 m, szerokość 12,3 m, moc 3.804 kW, prędkość maksymalna 12,2 w. Jak wynika z tych parametrów, jednostka jest bardzo pękata, stosunek szerokości do długości wynosi zaledwie 1:1,8! Interesującym rozwiązaniem jest bęben windy holowniczej umieszczony nie na dziobie i nie na rufie, tylko centralnie w osi statku (poprzecznej i podłużnej), wewnątrz nadbudówki, otwartej do przodu i do tyłu. Dzięki takim rozwiązaniom holownik pracować może równie dobrze podając hol od dziobu lub z rufy, przy czym jest niebywale zwrotny i silny. Idealne rozwiązanie w ciasnych warunkach portowych!

Damen produkuje takie jednostki „na półkę”, w razie więc przetargu jest w stanie dostarczyć statek w rekordowym tempie. Wszystko, co trzeba zrobić to dostosować „gotowca” do konkretnych wymogów odbiorcy, co z reguły nie jest ani trudne, ani pracochłonne.

W miarę napływu dalszych informacji będziemy je oczywiście publikować na bieżąco. Zaglądajcie więc do nas, warto!

info: red NB/AD

foto: nn

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież