24listopad2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Święto Morza Gdynia 2020 - program

Swieto Morza 2020 Gdynia fot Dominik Dzigman

W tym roku imprez "trochę" mniej, świętujemy "trochę" inaczej. Mimo przeciwności staramy się kultywować tradcyję Święta Morza w Gdyni.

O Święcie Morza

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.

Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Program Świeta Morza Gdynia 2020

Piątek 19 czerwca

godz. 11.00
Odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce – Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich

godz. 12.00
Złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni

godz. 17.00
Koncert otwarcia - Muszla Gdynia
"Życia garść. Anna Jantar w piosenkach i wspomnieniach"

Wykonawcy:
Beata Buczek- Żarnecka; solistka; Aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni.
Mariusz Żarnecki- narrator; Aktor Teatru Miejskiego w Gdyni.
Muzycy:
Hubert Świątek- klawisze
Mariusz Świątek- saksofony
Maciej Sadowski- kontrabas/ gitara basowa
Adam Zagrodzki- perkusja

godz. 17.00
84 urodziny Automobilklubu Morskiego
wykład o najstarszej klubowej pamiątce - odnalezionej plakiecie ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu w Muzeum Marynarki Wojennej (transmisja na Facbooku)

Od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów

sobota 20 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

godz. 11.00
Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.

godz. 12.00
Odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marinie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego

godz. 12.30
Świętujący 84 urodziny Automobilklub Morski zaprasza wszystkie klasyki (nie tylko klubowe) na wspólny przejazd ulicami Gdyni. Początek o godz. 12.30 z parkingu przy CH Riviera. Przejazd potrwa około 2 godziny i zakończy się przed siedzibą klubu.

godz. 16.00 - 19.30
IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego

godz. 16.30
Msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu (ul. Płk. Dąbka 1) w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobie. W dalszej części, prezentacja tablicy związanej z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim.

godz. 20.00
Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

20 - 21 czerwca
Regaty Puchar Arki w klasie O'pen Skiff

20 - 26 czerwca
Regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście – Gdynia.
- Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.

20 - 30 czerwca
W Galerii Akwarium Gdyńskiego, będzie można zobaczyć wystawę zdjęć konkursowych wykonanych przez dzieci i młodzież z całego świata w ramach konkursu fotograficzno-filmowego I live by the Sea. Podstawowym celem konkursu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży z całego świata, dotyczącej spraw morza, problemów związanych ze zmianą klimatu oraz nadmierną eksploatacją akwenów morskich przez człowieka. Wystawa jest organizowana dzięki współpracy z Today we have i Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

niedziela 21 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN MIXTÓW siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

godz. 10.45
regaty Klasy 2020 o puchar Jana

poniedziałek 22 czerwca
godz. 17.00
Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” pt. „Torpeda w celu” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin

22 - 26 czerwca
Uniwersytet Morski w godz. 10.00 - 14.00 udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).

wtorek 23 czerwiec
godz. 17.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim w Gdyni w 97. rocznicę jego śmierci. Symboliczne otwarcie trzeciej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii. Po uroczystości na placu Kaszubskim przejście w stronę skrzyżowania ul. 10 Lutego i Mściwoja i prezentacja okolicznościowego baneru umieszczonego na kamienicy przy ul. Mściwoja 10 – rodziny Ciarów.

czwartek 25 czerwca
godz. 17.00 - 19.00
Foto Spacer szlakiem Legendy Morskiej - wydarzenie będzie okazją do poszukiwania idealnych "kadrów morskich", związanych m.in. z tematyką konkursu fotograficznego: "Praca i Morze", "Panoramy morskie", "Miasta od morza", a także "Człowiek i morze". Obowiązują zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek 26 czerwca
godz. 9.00
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej
godz. 10.00
Złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu
godz. 10.45
Uroczyste otwarcie Punktu Redowego PR-1 w Porcie Wojennym
godz. 11.30
Uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym
godz. 17.00
Otwarcie przed ORP Błyskawica wystawy o historii Marynarki Wojennej
Organizatorzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Klub MW "Riwiera"
godz. 18.00
Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia.

26 - 28 czerwca
Regaty Puchar Marynarki Wojennej

sobota 27 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

godz. 10.00, 14.00, 18.00
Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich. Dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN opowie jak jeść ryby, by nie zaszkodzić ani ekosystemowi morskiemu, ani nam samym.

niedziela 28 czerwca
Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN MIXTÓW siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

Planowane imprezy
Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"
Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"
I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie"
"Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line
druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"

Kulinarne Święto Morza

Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują:
Oberża 86
Kapitan Cook
Taverna Zante
Cozzi Ristorante
Vertigo
Borowa Ciotka
Restauracja Familia
Bliżej
Moje Miasto
Zielony Rower
Punkt Gdynia
Szczegóły www.gdynia.pl/smakowitaoferta.

Konkurs fotograficzny
Z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia MMW oraz/lub eksponatów muzealnych – zrobione „z pomysłem”, zabawne i niekonwencjonalne należy nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 czerwca. Tego dnia zbierze się komisja, która wyłoni zwycięzców konkursu, którym przyzna nagrody książkowe, związane tematycznie z Marynarką Wojenną.

maski Swieto Morza 2020

Fot. Dominik Dzigman | naszbaltyk.com
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież