01październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zanim wypłyniesz, zarejestruj jacht - Reja24

Jastarnia wyjście z portu naszbaltyk com foto 0001 DD

Masz własny, mały jacht lub łódkę i planujesz niezapomniane wakacje na wodzie? Od 1 sierpnia najpierw trzeba zacząć od rejestracji jednostki przez nowy serwis Reja24. Wchodzą w życia zmiany prawne, które dotyczą jednostek do 24 metrów długości, z wyłączeniem tych przeznaczonych do sportu czy małych łodzi do amatorskiego połowu ryb.

Od 1 sierpnia 2020 zmieniło się prawo związane z obowiązkami rejestracji małych jednostek pływających – czyli takich, które sięgają do 24 metrów długości i często służą do rekreacyjnych rejsów.

Ruszył nowy portal Reja24, który, upraszczając, jest internetowym, ogólnopolskim rejestrem małych jednostek. Jest za niego odpowiedzialny Urząd Morski w Szczecinie, natomiast wnioski o rejestrację będą obsługiwać powiaty i miasta na prawach powiatu w całym kraju.

portal reja 24 rejestracja grafika00001

- Nowe regulacje mają znacznie ułatwić rejestrację jachtów i innych jednostek, zatrzymać przenoszenie jachtów przez polskich armatorów i właścicieli do rejestrów zagranicznych oraz zwiększyć atrakcyjność polskiej bandery, zachęcając obcokrajowców do przeniesienia swoich jachtów do rejestru polskiego – komunikuje nowe zmiany w prawie Polski Związek Żeglarski.

Nie dotyczy wędkarzy, sportowców i wioślarzy

Do tej pory gdyński Referat Ekorozwoju obsługiwał jedynie wnioski o rejestrację łodzi do amatorskiego połowu ryb. To także ulegnie zmianie, bo wchodząca w życie z początkiem sierpnia ustawa wyklucza taki obowiązek dla najmniejszych jednostek, które nie przekraczają 7,5 metra długości, a ich napęd nie przekracza mocy 15 kW.

Nie będzie trzeba rejestrować w Reja24 także desek, łodzi napędzanych tylko siłą mięśni i jednostek przeznaczonych wyłącznie do regat oraz zawodów sportowych (z klasą i certyfikatami).

Do nowego rejestru będą musieli za to zapisać się właściciele wszystkich jachtów (i morskich, i śródlądowych) oraz łodzi do amatorskiego połowu ryb, które mają od 7,5 do 24 metrów długości. Obowiązkowi podlegają też jednostki do połowów rybackich i te, które uprawiają żeglugę poza terytorium Polski.

Wcześniejsze wpisy i dokumenty rejestracyjne zachowają swoją ważność tylko przez określony czas:

- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2000 r. - przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.08.2021 r.
- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2006 r. - przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2022 r.
- wpisy i dokumenty wydane po dniu 1 stycznia 2006 r. - przez okres 30 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2023 r.

Po upływie tych terminów jednostki muszą zostać zarejestrowane ponownie według nowych zasad. Właściciel jednostki, która zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie podlegała obowiązkowi rejestracji, ma obowiązek ją zarejestrować w terminie 17 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do końca 2021 roku.

Wysokość opłaty za rejestrację to 80 złotych. W przypadku jednostek, które już były zarejestrowane i wymagają tylko przerejestrowania – 60 złotych. Kwoty określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Żeglować będzie można od razu po złożeniu wniosku, na podstawie wydanego zaświadczenia.

Bezpieczniej na wodzie

W czym pomogą zmiany i komu szczególnie przyda się nowy rejestr? Reja24 ma pomóc przede wszystkich w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Dzięki elektronicznemu rejestrowi rzetelne dane o jednostkach będą otrzymywać służby ratownicze, policja, administracja państwowa czy – w skrajnych przypadkach – organy ścigania.

Link do portalu Reja24

Więcej informacji na temat nowych zmian w prawie można też znaleźć w sekcji FAQ (najczęściej zadawane pytania) na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Fot. tytułowa: Dominik Dzigman |NB

Źródło: portal gdynia.pl

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież