30październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

3. Flotylla mierzy zatokę - Motorówki hydrograficzne w akcji

3. Flotylla mierzy zatokę 2

Najpierw ORP „Heweliusz”, a teraz motorówki z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów MW aktualizują morskie mapy. Łodzie docierają do rejonów Zatoki Puckiej, do których nie mógł wcześniej dopłynąć okręt.  Dane batymetryczne posłużą do aktualizacji obecnych map m.in. o głębokości i morfologię dna. 

Od poniedziałku motorówki hydrograficzne z 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej pracują na Zatoce Puckiej. Łodzie MH-2 i MH-3 zbierają tzw. dane batymetryczne, które posłużą za materiał do aktualizacji morskich map i publikacji dotyczących tego akwenu. Mogą też uchronić żeglarzy przed niebezpiecznymi materiałami zalegającymi na dnie.

W tej chwili nie znamy kompletnych danych dotyczących głębokości w zatoce, a wymaga tego Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna. Motorówki badają też morfologię dna i sprawdzają, gdzie występują obiekty podwodne – np. pozostałości po II wojnie światowej. Wykorzystywane są m.in. sonary, echosondy wielowiązkowe i pojazdy podwodne. Jeszcze na pokładzie łodzi dane są wstępnie przetwarzane, a później, gdy już trafią do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, służą do aktualizacji map morskich i publikacji nautycznych.

3. Flotylla mierzy zatokę 1

Przypomnijmy, że niedawno, w drugiej połowie lipca prace batymetryczne na zatoce wykonywał okręt ORP „Heweliusz”. Motorówki uzupełniają jego prace, docierając tam, gdzie nie zmieściła się jednostka należąca do gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów MW.

Polska posiada własne służby hydrograficzne już od 100 lat. Obecnie to głównie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW.

W skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej wchodzą okręty ORP „Arctowski”, ORP „Heweliusz”, żaglowiec szkolny ORP „Iskra”, kutry i motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego.

Fot.  mł. chor. mar. Maciej Kotkiewicz
Źródło: gdynia.pl

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież