26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Baltic Sail Gdańsk 2020 – parada żaglowców

BalticSail DSC0620a

Kulminacyjnym punktem tegorocznego zlotu Baltic Sail w Gdańsku była dzisiejsza parada żaglowców. Po raz pierwszy – z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa -  parada odbyła się nie na Motławie, tylko na otwartych wodach Zatoki Gdańskiej. I to był strzał w dziesiątkę! Dzięki temu uczestniczące jednostki mogły wreszcie pokazać się pod żaglami! Miejmy nadzieję, że ta wymuszona sytuacja wejdzie na stałe do programu przyszłych zlotów!

zebrały się o godzinie 10:30 na wysokości Jelitkowa, po czym podeszły przy sprzyjającym południowo-zachodnim wietrze w pobliże molo w Brzeźnie i zakończyły paradę przy wejściu do portu w Gdańsku.

Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt jednostek. Jedyną spoza granic Polski była litewska „Libava”, replika historycznego jachtu z XVII wieku. Największym i najokazalszym żaglowcem był „Kapitan Borchardt”, trzymasztowy szkuner gaflowy z 1918 roku. Statek trafił do Polski w 2011 roku, początkowo do Gdańska. W 2017 roku jednak przeniósł się do Szczecina. „Kapitan Borchardt” jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą. Podczas dzisiejszej parady rozochocił się tak bardzo, że po przebyciu trasy zawrócił i zrobił kółko, defilując przed publicznością po raz drugi, tym razem jednak już bez żagli. Dzięki temu licznie zgromadzeni na plażach widzowie mogli się nim nasycić do woli.

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież