26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland kutra BÖRKUR (NK 122) dla islandzkiego armatora

BORKUR DSC0099a

W działającej w Gdyni od 2018 roku Karstensen Shipyard Poland wodowana jest dzisiaj kolejna jednostka, oznaczona numerem stoczniowym 453. Jest nią 88 metrowy trawler o pojemności brutto 4.200 GT dla islandzkiego armatora ​Sildarvinnslan.

Statek nazywa się BÖRKUR i nosi numer burtowy NK 122. Jego portem macierzystym jest Neskaupstaður, miasto we wschodniej Islandii nad fjordem Norðfjörður, zamieszkiwane przez niespełna 1.500 osób. Nietrudno się domyślić, że głównym źródłem utrzymania jest tam połów ryb. Teraz kolejnych dwunastu mieszkańców będzie mogło znaleźć zatrudnienie na nowym trawlerze. Nie będzie to jednak jedyna jednostka grupy Sildarvinnslan, BÖRKUR dołączy do 11 innych trawlerów tego armatora i jego partnerów, działających zarówno w 13 portach Islandii jak i na Grenlandii i w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiejsze wodowanie przebiega według tego samego schematu jak opisane w Morskich Kadrach Antka wodowanie kutra „Vilhelm Þorsteinsson” ( https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4182-wodowanie-kutra-vilhelm-thorsteinsson-czesc-1 ; https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4199-wodowanie-kutra-vilhelm-thorsteinsson-czesc-2 ). Tak więc już wczoraj kadłub „Börkura” został umieszczony na samozanurzającej się barce „Trondsbarge 30” i przeholowany z nabrzeża Indyjskiego na Rumuńskie, przy którym będzie dziś zwodowany.

Akcja rozpoczęła się już o 5:00 rano. Na godzinę 8:00 zaplanowany był przegląd zbiorników, po czym rozpoczęła się faza zanurzania barki. Jest to operacja bardzo czasochłonna i zakończy się prawdopodobnie dopiero w godzinach popołudniowych, około 17:00. Jeśli utrzyma się pogoda, zwodowany kadłub BÖRKURA odholowany zostanie potem przez dwa gdańskie „Nosorożce” do nabrzeża Węgierskiego, gdzie rozpocznie się faza kompletowania i wyposażania kutra. Jeśli natomiast siła wiatru wzrośnie na tyle, że „Nosorożce” nie będą w stanie sobie poradzić same, do pomocy wezwany zostanie holownik. Prognozy pogodowe są takie, że należy się z taką możliwością liczyć.

Islandskiemu właścicielowi BÖRKUR ma zostać przekazany w grudniu tego roku.

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #2 Antek Dubowicz 2020-09-10 13:59
Będą Morskie Kadry Antka z tego wodowania, ale proszę uzbroić się w cierpliwość. Właśnie za zynam dwutygodniowy urlop, prawdopodobnie bez internetu.
Cytować
0 #1 BARTEK 2020-09-09 01:41
WITAM MOZE WIECEJ UJEC Z WODOWANIA GDZIES NA STRONE?? POZDRAWIAM OPERATOR TB30
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież