27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Sprzątamy Bałtyk RAZEM - nurkowie, mieszkańcy i turyści w akcji dla Bałtyku

Sprztamy Bałtyk WCD MARE BANER NB 2020

Śmieci, które widzimy na co dzień w wodzie czy w piasku to czubek góry lodowej problemu! Szacuje się, że zaledwie ok. 1 proc. wszystkich odpadów morskich znajduje się na powierzchni wody, około 5 proc. trafia na plaże, a aż 94 proc. wszystkich śmieci spada na dno, gdzie zalega przez dziesiątki lat stwarzając ogromne zagrożenie dla całego ekosystemu! 20 września, w ramach WORLD CLEAN UP DAY Fundacja MARE organizuje akcję pod hasłem SPRZĄTAMY BAŁTYK.

Bałtyk to nasze morze. Chrońmy je razem! - apeluje Olga Sarna z Fundacji MARE. 20 WRZEŚNIA przyjdź na plażę przy Molu w Brzeźnie i zbierz z nami śmieci. Te z piasku i te z dna Bałtyku. Szczególnie serdecznie zapraszamy nurków, mieszkańców, turystów, sportowców, dorosłych i dzieci do wspólnej akcji sprzątania Bałtyku. Razem mamy moc, żeby zmienić świat! - dodaje Sarna z MARE.

Organizatorzy akcji zapewniają worki na śmieci, rękawiczki oraz fantastyczną atmosferę i poczucie robienia czegoś ważnego dla Bałtyku. Ponadto dla każdego, kto uzbiera i przyniesie do stolika worek śmieci przewidziane są (oprócz dobrego słowa) symboliczne nagrody - fundacyjne plakaty z limitowanej serii dedykowanej akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK 2020

DZIAŁAĆ MOŻE KAŻDY i WSZĘDZIE! WYSTARCZY CHCIEĆ!

Jeśli coś jest dla nas ważne i bardzo tego chcemy – znajdziemy rozwiązanie, nie wymówkę. Fundacja Mniejszy Błękit oraz Nautica Travel od lat pomagają osobom z niepełnosprawnościami zanurzyć się pod powierzchnię wody i podziwiać piękno podwodnego świata. Temat czystych mórz i oceanów jest bardzo ważny dla obu organizacji i ich nurków, dlatego w akcji sprzątania Bałtyku wezmą udział również nurkowie z niepełnosprawnościami, co jest najpiękniejszym przykładem tego, że działać może każdy, wystarczy chcieć!

Nie możesz wziąć udziału w akcji w Gdańsku? Nic straconego! Weź rodzinę i znajomych i posprzątajcie kawałek plaży w swojej okolicy! Nie należysz do szczęśliwców mieszkających nad morzem? To też nie problem! Wyjdź z domu i posprzątaj okoliczny las czy rzekę. Fundacja MARE przypomina, że 99,7% obszaru Polski znajduje się w zlewni Bałtyku, co oznacza, że niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, masz wpływ na stan Bałtyku. Niech to będzie tylko pozytywny wpływ!

BAŁTYK TONIE W ŚMIECIACH

Do mórz i oceanów każdego roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku!  Oznacza to, że do wód morskich co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Plastikowe odpady są znajdowane wszędzie, od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni po samo dno

Na naszym własnym podwórku sprawa nie wygląda lepiej. Szacuje się, że ponad 60% odpadów morskich znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego pochodzenia plastik. Co więcej, Polska należy do sześciu krajów UE o największym zapotrzebowaniu na jednorazowy plastik, a tym samym ma niewątpliwie ogromny wpływ na stopień zanieczyszczenia morza tym tworzywem.

PLASTIC IS NOT FANTASTIC

Plastik nie ulega rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek, tzw. mikroplastiku (cząstki poniżej 5 mm), które pozostają na zawsze w ekosystemie. Ze względu na swój niewielki rozmiar mikroplastik jest z łatwością spożywany przez organizmy żyjące i tak znajduje swoją drogą do łańcucha pokarmowego. W ostatnim czasie cząstki mikroplastiku zostały znalezione także w wodzie pitnej i produktach spożywczych takich jak sól lub miód. Ich wpływ na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze znany.

PLAŻE TONĄ W PETACH!

Niedopałki papierosów to inny, jakże pospolity i wszechobecny rodzaj zanieczyszczenia. Niedopałki, potocznie nazywane petami, stanowią ponad 50% jednorazowych plastikowych śmieci znajdowanych na bałtyckich plażach. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że filtry papierosów wykonane są z octanu celulozy, a więc z PLASTIKU, który może rozkładać się nawet 10 lat. Badania wykazały, że niedopałki papierosów zawierają wiele toksycznych substancji chemicznych, w tym arsen, nikotynę i różnego rodzaju metale ciężkie, które są uwalniane do środowiska z porzuconych petów. Filtry papierosów nie ulegają biodegradacji, a jedynie fotodegradacji, co oznacza, że w obecności promieniowania UV rozpadają się na małe kawałeczki. Kawałki te pozostają w środowisku gdzie zostają wchłaniane i zjadane przez organizmy żyjące.

Średnia roczna konsumpcja papierosów w Polsce to aż 45 miliardów! Szacuje się, że ok. 60% z nich jest bezmyślnie wyrzucana na ziemię i docelowo spłukiwana przez deszcz wędruje do morza, stanowiąc gigantyczne zagrożenie dla ekosystemu morskiego i żyjących w nich stworzeń.

2O WRZEŚNIA przyjdź na plażę przy Molu w Brzeźnie i zbierz z nami śmieci! Aby Bałtyk był czystszy dla zwierząt, dla roślin, dla natury, dla nas i dla przyszłych pokoleń!

KIEDY?

20 września (niedziela)

Startujemy o godzinie 12.00, koniec akcji przewidziany na godz. 18.00 

UWAGA - spotkanie nurków na molo o godz. 12.00

W sprzątaniu dna Bałtyku w okolicy molo może wziąć udział każdy, kto posiada certyfikat nurkowy. Rejestracja odbywać się będzie na plaży tuż obok molo. Każdy uczestnik powinien okazać certyfikat oraz podpisać oświadczenie o stanie zdrowia i zasady nurkowania.

GDZIE?

Gdańsk Brzeźno - plaża i morze w okolicy molo. Szukaj flagi z logo MARE oraz osób w koszulkach z napisem LET THE BALTIC BE YOUR OCEAN.

 

Do akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK zaprasza Fundacja MARE, Centrum Nurkowe TRYTON       z Gdańska,  NAUTICA TRAVEL z Krakowa, FUNDACJA MNIEJSZY BŁĘKIT im. Asi Kułakowskiej z Warszawy oraz największy polski portal nurkowy DIVERS24pl.

Źródło: informacja prasowa / NBDD

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież