31październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowa jednostka ze stoczni Karstensen Shipyard Poland gotowa do zwodowania

DSC0666a

VINGASKÄR (GG 500) to najnowszy statek wychodzący z gdyńskiej stoczni Karstensen Shipyard. Jednostka, w stoczniowej nomenklaturze zapisana jako Newbuilding 457, z wyglądu przypomina elegancki statek badawczy czy szkoleniowy. Zobaczyłem go, jeszcze częściowo przykrytego foliowymi plandekami wczoraj i w pierwszej chwili myślałem, że zleceniodawcą jest któryś z Uniwersytetów czy też skandynawskich instytucji morskich. Tymczasem jest to kolejny „rybak”, 34 metrowy kuter, którego armatorem będzie Mats Johansson and Family​ z Donsö. To maleńkie szwedzkie miasteczko leżące w gminie Göteborg (w Szwecji oczywiście).

Kuter VINGASKÄR złapałem w trakcie ostatnich przygotowań do wodowania. Właśnie demontowano okalające go rusztowania, przy nabrzeżu Indyjskim czekał już ściągnięty z Gdańska pływający dźwig CONRAD CONSUL. Wodowanie odwlekło się jednak z powodu szalejącego na morzu i w porcie sztormu. Z tej też przyczyny na miejsce nie dotarła jeszcze MAJA, drugi dźwig plywajacy, niezbędny do zwodowania tej niezbyt dużej, lecz ciężkiej jednostki. Będzie to więc bardzo ciekawa operacja.

Najnowsze doniesienia mówią o kolejnym terminie w sobotę z samego rana. Z pewnością poinformujemy Was o tym wydarzeniu. Czytajcie Nasz Bałtyk!

Info, foto: red NB/AD

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież