26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Trawler ANTARCTIC z Karstensena gotów do wodowania

ANTARCTIC DSC0514

Kolejna jednostka opuściła dziś plac stoczniowy gdyńskiego Karstensena. Jest to niespełna 63 metrowy trawler pelagiczny ANTARCTIC dla Antarctic Fishing Company, rodzinnej firmy irlandskich rybaków, założonej 25 lat temu przez Teresę and Eamona McHugh. To już ich piąty statek rybacki i drugi o nazwie ANTARCTIC. Pierwszy łowi ryby nieprzerwanie od 1987 roku i nadszedł czas, by ustąpił miejsca młodszemu. Nowy wykorzystywany będzie, podobnie jak poprzednik, głównie do polowu makreli i śledzi.

Dwa dni temu, gdy w Karstensenie zdjęto zasłony z hali namiotowej i oczom ukazał się lśniący, wymuskany, wycackany zielony kadłub, oczy moje (i nie tylko) zabłysły z zachwytu. Kuter jest piękny, a standard wykończenia na najwyższym poziomie, jakiego nie powstydziłby się nawet najbardziej wyuzdany jacht! Wystarczy powiedzieć, że przykładowo podwodna część kadłuba pomalowana jest odporną na porastanie farbą silikonową, co pozwala zwiększyć efektywność operacyjną, działać z korzyścią dla środowiska i zaoszczędzić na paliwie. Miałem zaszczyt dotknąć jej i byłem pod wrażeniem! Pod jeszcze większym wrażeniem będą koledzy pana Eamona, którzy zbledną z zazdrości, widząc jego elegancki, szykowny trawler z najwyższej półki. Już widzę morze zamówień, napływających do Karstensena! Wiadomo przecież, nic tak nie napędza koniunktury jak zakup sąsiada!

ANTARCTIC nosi numer burtowy D 97, jego portem macierzystym jest Dublin. W stoczni natomiast jednostka „chodzi” po prostu pod roboczą nazwą „new order #458”.

Dziś przed południem #458 wtoczony został na samozanurzającą się barkę „Tronds Barge 30”, a po południu przeholowany na niej do nabrzeża Holenderskiego. Jutro rano Tronds Barge się zanurzy  - i ANTARCTIC będzie zwodowany! Właściciel ma przejąć swoją jednostkę w lipcu 2021.

Info, foto: red NB/AD

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież