19styczeń2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Urząd Morski w Gdyni przekazał wojsku wycofany ze służby statek hydrograficzny s/v ZODIAK

55 DSC0176a

Na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni opublikowany został komunikat o przekazaniu w poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku statku hydrograficznego s/v Zodiak Jednostce Wojskowej Nr 2305. Redakcję naszą poinformowała o tym pani Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Dziękujemy i podajemy pełną treść komunikatu:

Drugie życie ZODIAKA

ZODIAK 1a

Fot.1 płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305  i kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczyna „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.  W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku w naszej nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

ZODIAK 2a

Fot. 2 od lewej: Jan Młotkowski, Z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Oznakowania Nawigacyjnego, płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca JW Nr 2305, kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, mjr Witold Magier, Komendant Bazy West, JW Nr 2305

ZODIAK 3a

Fot. 3 kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski i płk Grzegorz Mikłusiak na mostku s/v Zodiak

ZODIAK 4a

Fot. 4. od lewej: płk Grzegorz Mikłusiak, kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski i Jan Młotkowski w saloniku s/v Zodiak

-Cieszę się bardzo, iż statek, który dzielnie służył naszemu Urzędowi przez 38 lat, umożliwiał administracji morskiej zapewnianie bezpieczeństwa hydrograficznego podległego nam fragmentu obszarów morskich oraz odpowiedniego oznakowania nawigacyjnego torów i kotwicowisk, nadal będzie przydatny i eksploatowany, już w inny, aczkolwiek nadal bardzo pożyteczny, sposób. Oddajemy go w bardzo dobre ręce! – powiedział kpt.ż.w. Wiesław PIOTRZKOWSKI, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Biorący udział w przekazaniu statku płk Grzegorz MIKŁUSIAK, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305, w imieniu Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. dr. inż. Sławomira DRUMOWICZA stwierdził, iż  - Przekazanie do Sił Zbrojnych RP s/v Zodiak to nie tylko stworzenie możliwości na „drugie życie” statku, ale także wzbogacenie infrastruktury szkoleniowej Wojsk Specjalnych, a co się z tym wiąże podniesienie doświadczenia i kompetencji służących w nich żołnierzy. W dalszym ciągu statek będzie służył do zapewnienia bezpieczeństwa, w innym charakterze. Zgodnie z zamierzeniem, będzie on wykorzystywany do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu. Zaangażowanie  statku w szkolenie, realnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa obywateli RP. Dzisiejsza uroczystość stanowi także owoc wieloletniej współpracy i niewątpliwie może być stawiana za przykład ekonomicznego zarządzania infrastrukturą w ramach dysponowania własnością podmiotów Skarbu Państwa.

Statek hydrograficzny s/v ZODIAK został zbudowany w 1982 roku w ówczesnej Stoczni Północnej (dziś Remontowa Shipbuilding SA). Matką Chrzestną, z którą załoga przez cały okres utrzymywała serdeczny kontakt  została Pani Oleńka MAJEWSKA. Parametry techniczne statku są następujące:

Pojemność (BRT)       751,46

Długość – [m]               61,33

Szerokość – [m]           10,83

Wolna burta – [m]          4,50

Wysokość max – [m]    26,20

Zanurzenie – [m]            3,27

Moc silników – [m]   2 x 706 kW

Prędkość maks. [w]     13,8

s/v ZODIAK został zastąpiony nowoczesnym statkiem wielozadaniowym ZODIAK II, włączonym  do taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni w sierpniu 2020 roku. [Więcej o ZODIAK II: https://www.umgdy.gov.pl/?p=36777 ]. Co ciekawe, obie jednostki zostały zbudowane w tej samej stoczni i zwodowane z tej samej pochylni. ZODIAK, oprócz zadań statutowych administracji morskiej wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych, zwalczaniu zanieczyszczeń, paradach morskich, a także przyjmował na swój pokład wielu praktykantów. Teraz będzie służył Wojskom Specjalnym do celów szkoleniowych.

info: UM w Gdyni

Fotografia tytułowa: © Antoni Dubowicz / NB 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież