21kwiecień2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Odszedł Ryszard Leszczyński (1945 – 2021)

Ryszard a

Wczoraj, 25 lutego 2021, odszedł Ryszard Leszczyński. Był starszym oficerem mechanikiem okrętowym, absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał tytuł doktorski na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po kilkudziesięciu latach spędzonych na morzu, na statkach pod polską i obcą banderą, zajął się pisaniem. Jego książki to już klasyka literatury marynistycznej. Jest On autorem dwóch wielkich monografii - trzytomowej pracy „Tragedie rybackiego morza“  oraz czterech tomów dzieła „Ginące frachtowce”. Ostatnia Jego książka, będąca rozszerzoną wersją Jego rozprawy doktorskiej, to „Katastrofy i wypadki morskiej floty pomocniczej PMH (1926-2016)”.

Był osobą bardzo rodzinną i towarzyską, potrafił czarować swoich słuchaczy barwnymi opowieściami z życia. W uznaniu zasług został, jako jedyny nie kapitan, przyjęty do Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej jako Członek Honorowy, był też Honorowym Członkiem Towarzystwa Nautologicznego.

Żegnamy wspaniałego człowieka i wybitnego pisarza. Będzie nam Go bardzo brakowało!

Pogrzeb Ryszarda Leszczyńskiego odbędzie się w środę 3 marca br. o godz. 13.30 na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko, cmentarzu komunalnym w Gdańsku.

Redakcja NB / AD, foto: Ewa Raczyńska

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież