26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Kurs: REMONTOWA - ORP SĘP na holu dwóch NOSOROŻCÓW

SEP aDSC0281

Ostatnie dwa Kobbeny (okręty podwodne, które otrzymaliśmy w 2002 roku w spadku od Norwegów) żegnają się ze służbą. Jeszcze w tym roku przekazane zostaną Agencji Mienia Wojskowego, która będzie usiłowała je sprzedać. Prawdopodobnym scenariuszem będzie sprzedanie ich na złom.

Dzisiaj jeden z nich, ORP „Sęp” (295) przeholowany został z Portu Wojennego w Gdyni do Stoczni „Remontowa” w Gdańsku, gdzie zostanie częściowo wypatroszony. Charakterystyczne w wyglądzie „Sępa” jest mocne przegłębienie na rufę, które sprawia wrażenie, jakby już właśnie tonął. Wrażenie jest oczywiście mylne, okręt ma jeszcze jakieś pół roku życia przed sobą.

 

„Sęp” przebył drogę z Gdyni do Gdańska nie całkiem samodzielnie, przyczepiony do burty jednego gdańskiego „Nosorożca”, ciągnięty przez drugiego. Smutny to był widok. Nawet pogoda zmarkotniała wyraźnie, a i fotografów było jak na lekarstwo.

Tak więc w najbliższych kilku miesiącach zostaniemy bez okrętów podwodnych, nie licząc samotnego „Orła” radzieckiej produkcji, który ze względu na bezpieczeństwo załogi nie powinien się w ogóle zanurzać. Taki „jednorazowy” podwodniak, można by powiedzieć. Czy to już koniec?

Info: NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież