26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Lodołamacz OCELOT zwodowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

OCELOT aDSC0337

Dziś w południe w Gdańsku zwodowano lodołamacz OCELOT, pierwszy z dwóch bliźniaczych statków dla Wód Polskich w Szczecinie, mających zastąpić pracujące tam ponad 50-letnie jednostki. Drugi to TARPAN, jego wodowanie przewidziane jest na połowę marca. Kompletnie wyposażony OCELOT przeniesiony został na wodę przy pomocy dźwigu pływającego REM 220. Stępka lodołamacza zetknęła się z taflą wody o godzinie 12:47. Wydarzenie to powitał przeciągły, trwający dobrą minutę dźwięk syren i buczków z będących w pobliżu jednostek. Kilka chwil później OCELOT, uwolniony od konstrukcji, na której go opuszczano, unosił się już samodzielnie na wodzie. Do nabrzeża wyposażeniowego doprowadził go uczestniczący w akcji gdański pchacz NOSOROŻEC G-01.

Dwa budowane w Remontowej lodołamacze to najnowocześniejsze takie jednostki w Europie. Ich łączny koszt budowy to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

OCELOT ma 28,80 m długości, 7,50 m szerokości i 2,40 m wysokości bocznej. Jego zanurzenie wynosi ok. 1,40 m.

Zgodnie z planem OCELOT i TARPAN już w tym sezonie 2021/2022 miałyby aktywnie uczestniczyć w akcji lodołamania na Odrze.

Info: redakcja NB / AD

Foto: © antoni Dubowicz 2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież