Aktualności

Gdynia - Rośnie portowe Centrum Logistyczne

Portowe Centrum Logistyczne w PORCIE GDYNIA

Budowa nowego portowego zaplecza wyprzedza harmonogram o kilka miesięcy. Centrum Logistyczne Portu Gdynia, które zajmie łącznie około 30 hektarów terenu na zachód od portu, ma już niemal gotowe uzbrojenie podziemne i wzmocnione podłoże. Trwa też budowa zbiornika retencyjnego. Realizacja inwestycji będzie kosztować ponad 70,7 mln złotych.

Rośnie liczba przeładunków w Porcie Gdynia, rosną też nowe inwestycje. Zdecydowanie szybciej, niż zaplanowano to w harmonogramie, przebiega budowa centrum logistycznego. Generalny wykonawca, sopocka firma NDI, informuje o kilkumiesięcznym wyprzedzeniu poszczególnych etapów.

 Nieco ponad pół roku od rozpoczęcia budowy nowych placów manewrowo-składowych położonych na zachód od portu udało się już zakończyć roboty ziemne, wzmocnienia podłoża, budowę zbiornika retencyjnego i około 90% prac związanych z uzbrojeniem terenu. Obszar o powierzchni ponad 17 hektarów posłuży w przyszłości m.in. do składowania kontenerów oraz elementów farm wiatrowych.

W kwietniu planujemy rozpocząć najważniejszy i zarazem najbardziej wymagający pod kątem technologicznym etap budowy, tj. wykonywanie podbudowy zasadniczej i nawierzchni betonowej placów. W tym samym czasie będą prowadzone prace związane z budową odwodnienia liniowego oraz roboty z branży elektrycznej i telekomunikacyjnej. Równolegle poza placem budowy, w zakładzie prefabrykacji produkowane są elementy stalowe ogrodzenia i pomostów do obsługi kontenerów chłodniczych – mówi Sylwia Rogall, dyrektor projektu z firmy NDI, generalnego wykonawcy inwestycji.

Jak informuje Port Gdynia, na placu nr 1 trwają obecnie planowane pierwotnie na maj tego roku kluczowe prace związane z układaniem podbudowy zasadniczej z tzw. chudego betonu.

Jako nowoczesny port uniwersalny, Port Gdynia musi zapewniać zrównoważony rozwój sektora usługowego, co zapisano w „Strategii Rozwoju Portu Gdynia”.

Przypomnijmy, że przeładunki w gdyńskim porcie rosną pomimo światowego spowolnienia gospodarczego i spadku aktywności w portach i na szlakach morskich. Pierwsze miesiące roku 2021 okazały się intensywne dla terminali w Gdyni, które zanotowały kilkuprocentowy wzrost. Aby zachować konkurencyjność, Port Gdynia musi dostosować infrastrukturę do rosnących potrzeb.

Naszym celem jest stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Dzięki prowadzonym inwestycjom będziemy odpowiednim partnerem logistycznym dla kontrahentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Zwiększone możliwości przeładunkowe to szansa, ale również wyzwanie, dlatego niezbędnym jest stworzenie dogodnych warunków do dalszego rozwoju. Cieszymy się dobrą współpracą z wykonawcą prac oraz dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców – komentuje Jacek Sadaj, wiceprezes Portu Gdynia.

Fot. Tadeusz Urbaniak / www.port.gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież