06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Okręty NATO z wizytą w Szczecinie

BNS Godetia 1

Sześć okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 zacumuje w Szczecinie. W piątek, 21 maja około godziny 13 będzie można je zobaczyć u stóp Wałów Chrobrego.

W Szczecinie zobaczymy flagowy okręt zespołu czyli belgijski BNS GODETIA (A960) oraz pięć niszczycieli min: belgijski BNS CROCUS (M917), brytyjski HMS PEMBROKE (M107), estoński ENS UGANDI (M315), holenderski HNLMS ZIERIKZEE (M862) oraz niemiecki FGS SULZBACH-ROSENBERG (M1062). Okręty nie będą udostępnione do zwiedzania.

Wizyta potrwa do 24 maja. Stała Grupa Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG 1) jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie. Jednostki zostały podzielone na zespoły wokół Morza Śródziemnego i w rejonie Europy Północnej. W ten sposób NATO jest zawsze obecne na morzu wokół Europy. SNMCMG1 została aktywowana 11 maja 1973 roku i jest najstarszą z tych czterech grup, liczącą sobie 58 lat.

Od 14 stycznia 2021 roku SNMCMG 1 jest pod dowództwem komandora Jana Wijchersa i jego międzynarodowego sztabu, który składa się z przedstawicieli Polski, Holandii, Norwegii i Belgii i stacjonuje na BNS Godetia, który jest okrętem dowodzenia. Obecnie w skład sił wchodzi jeszcze 5 innych jednostek: ENS Ugandi, FGS Sulzbach-Rosenberg, BNS Crocus, HNLMS Zierikzee i HMS Pembroke.

Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa odbędzie intensywne szkolenie z Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP, co z pewnością przyczyni się do utrzymania gotowości SNMCMG1.

Fot. tytułowa Brian Burnell Wikimedia Commons
Źródło: informacja prasowa

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież