16wrzesień2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Szczecin - Żagle 2021

Szczecin Zagle 2021

Trwają przygotowania do największej imprezy tego sezonu – Żagli 2021! Żeglarski Szczecin Zaprasza. Przed nami wydarzenie o charakterze żeglarskim, które będzie obfitowało w wiele atrakcji dla całej rodziny.

W „normalnym” czasie właśnie odliczalibyśmy dni od finału regat the Tall Ships Races. Pandemia sprawiła jednak, że tegoroczne regaty wielkich żaglowców zostały odwołane, a trasa wyścigu przełożona na rok 2024. Jednak Szczecin nadal jest w grze. Dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów przygotowujemy wydarzenie, jakiego jeszcze u nas nie było – Żagle 2021. Żeglarski Szczecin Zaprasza!

 - Takiego toru przeszkód jak mieliśmy w tym roku, nie było jeszcze w historii. Musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję we współpracy z innymi miastami, które były w gotowości przyjmować żaglowce. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinnem organizujemy Regaty Bałtyckie. Natomiast w Szczecinie, organizujemy Żagle 2021. Mówimy o mniejszym wydarzeniu niż pierwotnie było planowane, cały czas funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego zależy nam na zrobieniu bezpiecznego wydarzenia. Już dawno zrezygnowaliśmy z dużych wydarzeń o charakterze masowym. Żagle 2021. dadzą nam możliwość korzystania z wielu atrakcji rozproszonych na terenie całej imprezy – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zrealizować oczekiwania mieszkańców, turystów ale także branż, które bardzo ucierpiały w pandemii – hotele, gastronomia, organizatorzy eventów. To jest ważny impuls dla gospodarki Szczecina i tak też to wydarzenie traktujemy.

Żeglarskie święto w Szczecinie

Przed nami trzy dni pełne dobrej zabawy i ciekawych atrakcji. Dwa brzegi Odry wypełnią się stoiskami, muzycznymi scenami, strefami animacji, gastronomii i rozrywki. Program Żagli pęka w szwach. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy szczecińskich artystów. Muzycy będą koncertować dla nas na trzech scenach – na Łasztowni, Wyspie Grodzkiej czy nowej ustawionej tuż obok pomnika Centaura.

- Czwartą sceną będzie ta w Netto Arenie, na której przed Cleo wystąpi zespół Sound'n'Grace. Artystycznie będzie się działo bardzo dużo – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym programie.

Na plac Mickiewicza powróci uwielbiana przez najmłodszych Strefa Dziecięca. To tam maluchy będą mogły wziąć udział w warsztatach, koncertach, pokazach tanecznych czy zawodach sportowych. Podczas żeglarskiego święta nie mogło zabraknąć u nas także orkiestr dętych. W sobotę i niedzielę na scenie na Łasztowni będzie odbywać się IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Akustyczeń na Żaglach? Czemu nie?! Przez trzy wieczory nieoczywiści artyści będą prezentować się na Łasztowni. Ale Żagle to nie tylko teren Łasztowni i Wałów Chrobrego. Z tym żeglarskim wydarzeniem zawędrujemy aż do Netto Areny, gdzie w koncercie specjalnym wystąpi dla szczecińskiej publiczności Cleo! Koncert odbędzie się w sobotę, 31 lipca o godzinie 18.00. Bilety do nabycia http://bit.ly/CLEO_ZAGLE

Co jeszcze czekać będzie na nas na lądzie? Strefa Animacji Czysta Odra w Szczecinie, Festiwal Smaków Foodtrucków, Jarmark pod Żaglami, wesołe miasteczka, Miejska Strefa Letnia czy nowa Craft Beer Zone, do której zaprosiliśmy rzemieślnicze browary z całej Polski, których oferty będą bardzo ciekawe. Już dzisiaj gwarantujemy, że wszystkie wydarzenia będą zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, bo zdrowie i bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze.

- Już w ten piątek ubierzemy Marynarza w strój reprezentacji, co będzie sygnałem dla mieszkańców i turystów o nadchodzącej imprezie. Kolejnym ciekawym działaniem jest konkurs dla szczecińskich przedsiębiorców „Nastrój się na żagle”. Zapraszamy do przystrajania swoich witryn, im będzie ich więcej tym lepiej. W niedzielę, o 9 rano zapraszamy na wyścig – Bieg pod Żaglami – mówi Leopold Korytkowski, dyrektor turystyki i wydarzeń w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – W kwestii bezpieczeństwa maksymalnie rozpraszamy wydarzenie, na wejściach będą dostępne stacje ze środkami dezynfekującymi. Ale musimy też pamiętać o naszej samoświadomości i utrzymywaniu dystansu.

Regaty

Żagle 2021 będą wydarzeniem wieńczącym dwuetapowe Regaty Bałtyckie, które lada dzień się rozpoczną.  16 lipca rozpoczną się Regaty Bałtyckie, podczas których jednostki będą rywalizować ze sobą na dwóch etapach. Tallinn – Kłajpeda oraz Kłajpeda – Szczecin. Łącznie w obu rejsach do przepłynięcia będzie około 500 mil morskich.

- Reprezentacja Szczecina już wypłynęła na te regaty i jest już w drodze do Tallinna. Głównym gościem i największym żaglowcem, który do nas wpłynie w piątek będzie Dar Młodzieży, jednostka szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Po raz pierwszy przypłynie z Rosji Krasotka – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. ­– Niestety, przepisy sanitarne na ten moment nie pozwalają na otwieranie pokładów dla zwiedzających.

Do Szczecina wpłyną m.in. Fryderyk Chopin, Generał Zaruski, Atyla (Hiszpania), Shtandart (Rosja), Brabander (Litwa), które wezmą udział zarówno w jednym etapie jak i w całych regatach. I to właśnie na hiszpańskiej jednostce zostanie zorganizowany wyjątkowy koncert gitarowy Krzysztofa Meisingera. 28 lipca rozpocznie się budowa mostu pontonowego

Mapa Żagle2021 SZCZECIN

Zmiany w organizacji ruchu

Największe wydarzenia w naszym mieście zawsze wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i transportu zbiorowego. Część ulic będzie zamknięta, a na trasach pojawią się dodatkowe autobusy i tramwaje. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom komunikację z terenem wydarzenia i zapewnić im sprawny powrót do domu. Prosimy kierowców i pasażerów o zapoznanie się z tym, co czeka ich w czasie Żagli 2021. Czasowa organizacja ruchu trwająca od środy 28 lipca do wtorku 3 sierpnia  podzielona zostanie na kilka etapów.

- Nowością w tym roku jest to, że utrzymujemy ruch w ciągu ulicy Jana z Kolna. Na odcinku od ulicy Kapitańskiej do Trasy Zamkowej będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zamknięcie ulic będzie podzielone na trzy etapy. Pierwszy rozpocznie się 28 lipca minutę po północy. Największe zamknięcie ulic planujemy w piątek, 30 lipca. Dojazd w rejon zamknięty będzie możliwy na podstawie przepustek – mówi Marcin Charęza, kierownik zespołu ds. organizacji ruchu WGK.­ ­– Najlepszym rozwiązaniem żeby dostać się na teren wydarzenia będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. W ciągu ulicy Jana z Kolna będą kursować tramwaje, więc w samo centrum imprezy możemy dojechać komunikacją miejską.

W związku z tym informujemy mieszkańców o możliwości odebrania przepustek. Będą one do odebrania od 21 lipca w biurze wydawania przepustek przy ul. Jana z Kolna 6, w godzinach 10:00 - 18:00.

ORGANIZACJA RUCHU - ŻAGLE 2021 - SZCZECIN

Czasowa organizacja ruchu trwającą od środy 28 lipca do wtorku 3 sierpnia
podzielona zostanie na kilka etapów.

 • lipca (środa) o godz. 00.01 zamknięcie ulic:
 • ul. Wendy i ul. Zbożowej od skrzyżowania
  z ul. Spichrzową,
 • ul. Komandorskiej,
 • ul. Admiralskiej,
 • ul. Wawelskiej – od ul. Jarowita,
 • ul. Wały Chrobrego,
 • ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Szczerbcowej do Zygmunta Starego
 • ul. Małopolskiej od skrzyżowania z ul. Jarowita
 • lipca (piątek ) o godz. 00.01:
 • ul. Władysława IV całkowite zamknięcie od skrzyżowania z ul. Floriana. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,
 • ul. Jana z Kolna zawężenia jezdni i parkingów. Ruch ciągiem ul. Jana z Kolna zachowany zostanie dwoma pasami ruchu ograniczenie prędkości do 30 km/h,
 • ul. Zygmunta Starego – częściowe ograniczenia od ul. Henryka Pobożnego do ul. Jarowita Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,
 • ul. Zygmunta Starego – całkowite zamknięcie od ul. Jarowita do ul. Wały Chrobrego,
 • ul. Zygmunta Starego od ul. Starzyńskiego do ul. Matejki wyznaczenie postojów TAXI
 • ul. Szczerbcowa – częściowe ograniczenia od ul. Henryka Pobożnego do ul. Wały
     Chrobrego. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami.
 • ul. Szczerbcowa – całkowite zamknięcie od ul. Jarowita do ul. Wały Chrobrego,
 • ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Wawelskiej do ul. Szczerbcowej – ruch jednokierunkowy, 
 • ul. Jarowita – częściowe ograniczenia na odcinku od ul. Wawelskiej  do ul. Małopolskiej. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami

2 sierpnia (poniedziałek) o godz. 05.00 zamknięte ulice:

 • ul. Wendy i ul. Zbożowa od skrzyżowania z ul. Spichrzową,
 • ul. Komandorska,
 • ul. Admiralska,
 • ul. Wawelska– od ul. Jarowita,
 • ul. Wały Chrobrego,
 • ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Szczerbcowej do Zygmunta Starego
 • ul. Małopolska od skrzyżowania z ul. Jarowita
 • ul. Storrady – wjazd zostanie ograniczony Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami.

 3 sierpnia (wtorek) o godz. 05.00 nastąpi powrót do stałej organizacji ruchu.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Zachęcamy do pozostawienia samochodu na parkingach i skorzystanie z komunikacji miejskiej. Poza parkingiem na ulicy Turkusowej oraz P&R na Hangarowej uzgodniony został dodatkowy dla samochodów osobowych na terenie Selgrosa (możliwość przesiadki na tramwaj 7 i 8 z pętli Turkusowa)

Na czas wydarzenia komunikacja miejska zostanie wzmocniona, a w rezerwie będą dodatkowe autobusy i tramwaje. Kursy tych pojazdów będą się odbywały na polecenie Centrali Ruchu.

Dodatkowo w rejonie Łasztowni przygotowany będzie specjalny przystanek, do którego wieczorem będą dojeżdżały dodatkowe, wieczorne kursy linii 75 81 i 835.

30 - 31 lipca

 • Wydłużenie kursowania linii tramwajowych 1, 6, 7, 8, 11, 12 do godz. 1:00 z częstotliwością co 30 min
 • Wydłużenie kursowania nw. linii autobusowych do godz. 1:00 z częstotliwością: linie 75 i 107 co 10 min, linie A i B co 20 min, linia 835 co 15 min, linie 64, 68, 71, 73, 79, 81, 96, 102, C - co 30 min
 • Uruchomienie dodatkowych linii autobusowej 865  na trasie Turkusowa - os. Bukowe - os. Nad Rudzianką – Turkusowa w godz. 23:19 – 1:37 z częstotliwością co 30 min
 • Przekierowanie linii 61, 87 przez ul. Wyszyńskiego (piątek od 19:00 oraz sobota i niedziela od godz. 11:00);
 • Przekierowanie linii 835 przez ul. Wyszyńskiego (piątek i sobota od godz. 20:00);
 • Ekspedycja dodatkowych autobusów po zakończeniu koncertu w sobotę w Netto Arena;

1 sierpnia

 • Będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy

PUNKTY INFORMACYJNE ZDiTM

Aby zapewnić pasażerom jak największe bezpieczeństwo i pomóc w sprawnym dotarciu na teren wydarzenia i do domów od 30 lipca do 1 sierpnia od godziny 16:00 do późnych godzin nocnych uruchomione zostaną  tymczasowe posterunki pracowników ZDiTM. Dworzec Morski, Wały Chrobrego, Bulwar Piastowski, Hangarowa P&R ( parking i przystanki ), Jaśminowa ZUS, Energetyków, Wyszyńskiego, Plac Rodła -  to tam będzie można zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej podczas wydarzenia. Ponad 100 osób pomoże, wytłumaczy i dodatkowo zadba o bezpieczne poruszanie się w rejonie węzłów komunikacyjnych.

KASY BILETOWE

W trakcie trwania wydarzenia uruchomionych zostanie 5 kas biletowych:

Punkt

30.07.21r.

31.07.21r.

01.08.21r.

Wyszyńskiego

17.00-0.00

11.00-0.00

11.00-22.00

Hangarowa

10.00-20.00

10.00-20.00

10.00-18.00

Łasztownia

17.00-0.00

11.00-0.00

11.00-22.00

Rodła

6.00 - 0.00

10.00-0.00

10.00-22.00

Turkusowa

6.00 - 20.30

10.00-20.00

10.00-18.00

POCIĄGIEM PO SZCZECINIE

Przypominamy, że zgodnie z porozumieniem zawartym z POLREGIO Sp. z o.o, w pociągach przewoźnika kursujących do i ze Szczecina Głównego, w granicach administracyjnych miasta Szczecin, tj. między stacjami Szczecin Główny, Szczecin Gumieńce, Szczecin Port Centralny, Szczecin Zdroje, Szczecin Dąbie, Szczecin Zdunowo, Szczecin Załom, Szczecin Podjuchy honorowane są wszystkie bilety okresowe ZDiTM oraz ulgi i zwolnienia.

Źródło: informacja prasowa

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież