27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdynia i "Pirs Przyszłości"

MOLO POŁUDNIOWE W GDYNI

Jedno z najpopularniejszych i najpiękniej położonych miejsc w Gdyni zyska nowe oblicze. Zadbają o to architekci, którzy staną do rywalizacji i opracują wizje zagospodarowania oraz zabudowy przestrzeni na molo Południowym, alei Jana Pawła II i skwerze Kościuszki. Rusza konkurs studialno-ideowy, który wyłoni najlepszy pomysł na przemianę prestiżowej lokalizacji na styku lądu i wody.

Jeśli zapytalibyśmy turystów o miejsce w Gdyni, które koniecznie trzeba odwiedzić, to większość z nich z pewnością jednym tchem wymieniłaby okolice skweru Kościuszki, aleję Jana Pawła II czy molo Południowe. Nic dziwnego, bo to jedne z najbardziej charakterystycznych lokalizacji w naszym mieście. Gdzie indziej próżno szukać pirsu, który „otwiera” ścisłe centrum na morski horyzont i nadaje mu niepowtarzalnego, nadmorskiego klimatu.

Szukamy nowej wizji

Nie oznacza to jednak, że słynny gdyński pirs nie wymaga zmian – miasto zdaje sobie sprawę z konieczności dostosowania tej popularnej przestrzeni do zmieniających się z biegiem lat oczekiwań mieszkańców i turystów i maksymalnego wykorzystania jej możliwości. Pomóc w tym mają wizje architektów. Właśnie dlatego rusza konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania tzw. głównej osi kompozycyjnej Gdyni.

Mam świadomość, że ta przestrzeń publiczna może jeszcze pełniej realizować oczekiwania mieszkańców i osób odwiedzających Gdynię. Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych. Miejsce to identyfikuje Gdynię, skupia mieszkańców i turystów zarówno podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i podczas codziennych aktywności – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pirs na miarę nowoczesnego, otwartego miasta

Dzięki konkursowym propozycjom ta prestiżowa lokalizacja ma przede wszystkim zyskać zupełnie nowe, atrakcyjniejsze oblicze i będzie określana mianem „Pirsu Przyszłości”. Zadanie dla architektów, którzy zdecydują się na udział w konkursie, to twórcza interpretacja na temat zagospodarowania okolic skweru Kościuszki, ulicy 10 Lutego i molo Południowego – jednych z najbardziej atrakcyjnych terenów w Gdyni.

Zakres konkursu na ortofotomapie GDYNIA nowe molo poludniowe

Teren, który obejmuje konkurs – molo Południowe, skwer Kościuszki i fragment ul. 10 Lutego w Gdyni.

– Decyzja, aby poszukiwać koncepcji rozwoju tego miejsca poprzez otwarty konkurs studialny zasługuje na uznanie. Konkurs nie stanowi gwarancji jedynego i idealnego rozwiązania, ale jest to najlepszy znany sposób poszukiwania pomysłów, idei czy wizji. Zawsze zaś otwiera szanse na debatę i dialog o mieście, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do tak wyjątkowej przestrzeni – podkreśla w konkursowym liście intencyjnym dr inż. arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Miasto oczekuje od przyszłych projektantów przede wszystkim wizji nowoczesnej i zakorzenionej w historii przestrzeni, która ma pozytywnie wpływać na atrakcyjność Gdyni i całego regionu. Rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne mają nawiązywać do wizerunku miasta otwartego i spoglądającego w przyszłość, sprzyjając przy tym społecznym interakcjom czy aktywnościom miejskim o każdej porze roku i niezależnie od warunków atmosferycznych.

Nowa przestrzeń powinna też stawiać na wysoką estetykę, tożsamość miejsca i wykorzystanie naturalnego otoczenia. Przy projektowaniu architekci muszą też uwzględnić potrzeby różnych grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami.

O tym, które z konkursowych propozycji będą mogły liczyć na nagrody finansowe – 50, 25 i 15 tysięcy złotych za pierwsze trzy miejsca oraz trzy wyróżnienia po 5 tysięcy złotych – zadecyduje ośmioosobowy sąd konkursowy. W jego składzie obok przedstawicieli miasta, w tym m.in. wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyny Gruszeckiej-Spychały czy architekt miejskiej Renaty Stelmach, zasiądą też takie postacie, jak związana z Politechniką Warszawską prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca sądu) czy znany reportażysta Filip Springer, który w swojej twórczości skupia się m.in. na estetyce przestrzeni publicznych czy architekturze.

Zgodnie z harmonogramem zainteresowani architekci będą mogli składać pytania dotyczące konkursu do 5 października. Ostateczny termin składania prac minie 15 listopada. Z kolei na 10 grudnia zaplanowano ogłoszenie wyników i galę konkursową, podczas której poznamy nagrodzone wizje gdyńskiego pirsu.

Najlepsi wskażą kierunki

Nagrodzone i wyróżnione prace będą inspiracjami do ustalenia zagospodarowania i przyszłych przekształceń obszaru molo Południowego, skweru Kościuszki i okolic ul. 10 Lutego. Mogą też zostać wykorzystane np. do formułowania zapisów aktów prawa miejscowego, a także w innych konkursach lub działaniach inwestycyjnych dotyczących tego terenu.

Organizatorem konkursu studialno-ideowego na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni jest miasto Gdynia. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiada natomiast Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dotyczące konkursu są dostępne na stronie internetowej www.gdynia.pl pod tym linkiem.

Fot. tytułowa Dzielnice #wGdyni
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież