27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Próchno i Rdza 2021 - Zlot wiekowych jachtów ponownie w Gdyni

Prochno i Rdza fot. Antoni Dubowicz naszbaltyk.com fot1

Mają już swoje lata i niejedną morską przygodę na koncie. Wodne oldtimery – bo tak często się je nazywa – po raz kolejny zawiną do Gdyni. Wszystko w ramach 13. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Impreza zbliża się wielkimi krokami. Jachty przypłyną do Gdyni w najbliższy piątek, 8 października.

XIII Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” odbędzie się od 7 do 10 października. Biorące w nim udział jednostki – których jak do tej pory zgłosiło się ponad trzydzieści – spotkają się w czwartek w Helu. Następnego dnia wspólnie wypłyną w rejs po Zatoce Gdańskiej, który zakończy się do Gdyni. Jachty zostaną w mieście z morza i marzeń aż do niedzieli, 10 października.

 - Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do przyjścia do gdyńskiej mariny lub do oglądania z brzegu – najlepiej z plaży, bulwaru, molo w Orłowie i jego okolic – parady. W Gdyni po raz kolejny odbędzie się Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ta nazwa może być myląca, bo „próchno” to nie są rozpadające się jachty – chociaż niektóre mają ponad 100 lat – lecz są one drewniane. „Rdza” to również nie są jednostki, które już przeżera rdza, tylko jednostki stalowe - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Jachty z duszą podziwiać będzie można w basenie Żeglarskim przy falochronie wschodnim. W Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się ponad 30 jednostek. Wśród nich te drewniane, jak np.: „Phyllis”, „Dana” „Smuga Cienia” czy „Wielkopolska”, a także stalowe - „Czarny Diament”, „Hoorn”, „Patagonia” czy „Tenanga”.

Prochno i Rdza 2021 DANA

W ramach Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” – poza samą obecnością wyjątkowych statków – przewidziano rozmaite atrakcje. W sobotę 9 października w samo południe rozpocznie się parada „wodnych oldtimerów” uczestniczących w zlocie. Jednostki wyjdą z gdyńskiej mariny i przepłyną wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu. Tam, na wysokości molo, zawrócą i rozpoczną żeglugę powrotną. Powrót jachtów do gdyńskiej mariny spodziewany jest około godziny 15:30. To doskonała okazja, by móc podziwiać i fotografować jednostki na morzu. Parada najlepiej widoczna będzie z bulwaru Nadmorskiego, a także plaż w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz z orłowskiego molo.

W piątkowy i sobotni wieczór z falochronu wschodniego będzie można wysłuchać koncertów szantowych. Muzyczna scena, na której pojawią się artyści ustawiona zostanie na jednym z jachtów, uczestniczących w zlocie. W piątek, 8 października o godzinie 18:00 zagrają Arkadiusz „Kosmos” Wąsik oraz Bogdan „Bodziec” Kuśka. W sobotę o tej samej porze wystąpi Kamil Badzioch.

Również w sobotę, w godzinach od 16:00 do 18:00 pokłady drewnianych i stalowych jachtów udostępnione będą do zwiedzania. To doskonała okazja, by obejrzeć je z bliska, a także wysłuchać ciekawych historii żeglujących nimi załóg.

Prochna i Rdza 2021 plakat

Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” organizowany jest od 2009 roku. Jego główną ideą jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Obecny rok to kolejny trudny sezon dla żeglarzy. Zmieniające się obostrzenia i zasady wpływania na wody obcych państw bardzo ograniczyły swobodę żeglowania. Mimo to wspaniała tradycja zlotu jest kontynuowana, a do Gdyni po raz kolejny zawiną przepiękne jednostki.

Z powodu pandemii impreza przybierze nieco spokojniejszy i bardziej zdystansowany format. „Bawimy się – kolorowo i z dystansem!” to hasło przewodnie tegorocznego zlotu. Tradycyjne imprezy takie jak koncerty szantowe czy wręczanie pamiątkowych tabliczek przeniesione zostało na otwartą przestrzeń, na pokłady jachtów. Organizatorzy apelują do gości odwiedzających wydarzenie o zachowanie odpowiedniego dystansu, a także korzystanie z maseczek zasłaniających usta i nos.

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znaleźć można na stronie www.prochno-rdza.pl.

POLECAMY ARTYKUŁ 

DANĄ do Helu – XII zlot Próchno i Rdza 2020

Fot. Antoni Dubowicz | naszbaltyk.com
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież