28marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Przeprowadzka SAMARYTANKI

SAMARYTANKA aDSC 0351

Wczoraj w godzinach wieczornych SAMARYTANKA opuściła swoje dotychczasowe miejsce pobytu na tyłach biurowca Stoczni Gdynia i udała się do Muzeum Marynarki Wojennej. Będzie tam częścią ekspozycji plenerowej, stanie przy kutrze pościgowym BATORY.

Przypomnijmy, motorówka sanitarna SAMARYTANKA zbudowana została na potrzeby przewożenia chorych ze statków, szczególnie emigranckich transatlantyków do szpitala kwarantannowego na Babich Dołach. Była to pierwsza konstrukcja, zaprojektowana i wybudowana w będącej jeszcze w powijakach Stoczni Gdyńskiej S.A.

Wodowanie SAMARYTANKI odbyło się we wrześniu 1931 roku, ale z powodu kłopotów technicznych do eksploatacji weszła dopiero w 1933 roku. Nie na długo, ponieważ projekt okazał się wadliwy. Motorówka była wolna, mało zwrotna, a dostęp do nadbudówki z chorymi na noszach tak uciążliwy, że lekarz portowy szybko zrezygnowal z jej usług. Służyła potem między innymi jako pilotówka w gdyńskim porcie. Przetrwała wojnę, po czym wiele lat spędziła w odstawce. Było wiele projektów co do jej dalszych losów, lecz żadnego nie zrealizowano. W 1971 roku odrestaurowano ją wreszcie i postawiono na niewielkim placyku przed gmachem zarządu Stoczni. Podczas przebudowy sieci drogowej przeniesiono ją na tyły budynku, gdzie stała do wczoraj w sąsiedztwie śmietników.

Obecny właściciel biurowca, a także i motorówki, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, przekazała teraz SAMARYTANKĘ Muzeum Marynarki Wojennej. Dobrze, że zostanie uratowana i wyeksponowana. Niedobrze, bowiem uważamy w Naszym Bałtyku, że to nie jest miejsce dla niej, z okrętami SAMARYTANKA nie miała nigdy nic wspólnego. Naszym zdaniem jedyne słuszne i właściwe byłoby Muzeum Emigracji, którego byłaby najcenniejszym eksponatem. Swego czasu przez wiele lat toczyły się nawet w tej sprawie rozmowy i pertraktacje. Sprawa była już prawie dopięta, lecz z jakichś powodów stało się inaczej. Cóż, pozostaje nam mieć nadzieję, że motorówka trafi kiedyś tam, gdzie powinna. Być może więc nie jest to jeszcze jej ostatnia podróż?

SAMARYTANKĘ przestawiono za pomocą potężnego dźwigu samojezdnego DEMAG AC 220-5 o udźwigu maksymalnym 220 t, dostarczonego przez firmę dzwigaj.com. Transportem zajęła się renomowana gdańska firma Szczypior Transport, prace „stoczniowe” fachowo wykonała TRANS-NAUTA.

Info: red NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież