20lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Okręty NATO w Świnoujściu i w Gdyni

Trzy FGS eDSC 0155

Sześć okrętów NATO weszło dziś rano do Świnoujścia. Należą one do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Po tygodniu na morzu uczestniczące w ćwiczeniach Tarczy Przeciwminowej NATO jednostki zawinęły do nas w celu uzupełnienia zapasów i zapewnienia odpoczynku załogom.

Informację na ten temat znajdziecie na Stronie Posejdona ( https://www.facebook.com/stronaposejdona/posts/2262448363896174 ).

Trzy kolejne okręty weszły też dzisiaj do Gdyni. Są to: zaopatrzeniowiec typu 404 MAIN (A 515), okręt wywiadowczy typu 423 (OSTE) ALSTER (A 50) oraz U 32, okręt podwodny typu 212 A (w kodzie NATO S 182). Nie są one częścią Tarczy Przeciwminowej NATO, nie wiemy też (my, redakcja), jakie zadania wykonują, znalazły się jednak w tym samym czasie na Bałtyku i w tym samym czasie w drugim z naszych portów. Nie zacumowały jednak, jak to miało miejsce w Świnoujściu, w Porcie Wojennym, tylko stanęły przy nabrzeżu Francuskim, do którego w sezonie przychodziły wycieczkowce, a wcześniej, w zamierzchłych czasach, nasze polskie transatlantyki.

Do Gdyni wprowadzane były przez trzech pilotów (po jednym na okręt) oraz dwa holowniki gdyńskiego Fairplaya, które obsłużyły wszystkie trzy. Były to FAIRPLAY VII i FAIRPLAY XII. Pierwszy na redzie zjawił się MAIN, który do nabrzeża dobił o godzinie 14:30, po nim wszedł o godzinie 15:10 ALSTER, ostatnim był U-Boot U 32, po którego holowniki wyszły dość daleko na tor wodny, by wprowadzić go wreszcie krótko po 16:00. To listopad, więc robiło się już ciemno.

Nie było niestety na Ostrodze Pilotowej fotografów ani ciekawskich, pirs ma być remontowany i kilka dni temu już postawiono na nim płot. Dziś wprawdzie nikt jeszcze nic nie robił, ale i tak jest zamknięty. Remont potrwa dobre pół roku, więc spotkamy się tam razem dopiero późną wiosną.

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2021  

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież