20lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdynia - Pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej wydobyty

Gdynia Pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej wydobyty

W poniedziałek, 29 listopada 2021 nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Przekazano go patrolowi saperskiemu, który przetransportuje go na poligon. Tam pocisk zostanie zdetonowany.

Przypomnijmy, że podczas przeglądu związanego z remontem nabrzeża Pilotowego przy Kapitanacie Portu Gdynia natrafiono na pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Znajdował się on w basenie portowym niedaleko nabrzeża Francuskiego i Muzeum Emigracji. W piątek, 26 listopada patrol saperski przeprowadził rekonesans znaleziska.

Natomiast w poniedziałek, 29 listopada przeprowadzono akcję usunięcia pocisku. Rano działania rozpoczęli nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców, którzy wydobyli niewybuch z basenu portowego. Znaleziony pocisk ma 150 mm. Nurkowie przekazali go patrolowi saperskiemu z Rozewia, który przetransportuje niewybuch na poligon. Tam pocisk zostanie zdetonowany.

Ze względów bezpieczeństwa na czas akcji wyłączono z ruchu i wszelkich działań strefę, która objęła nabrzeże Pilotowe i Francuskie oraz ul. Polską – do ronda Karlskrony. Ewakuowano także budynki Muzeum Emigracji i Kapitanatu Portu Gdynia. Teren zabezpieczyła policja, a nad wszystkim czuwał także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Akcja zakończyła się około godz. 9.35.

Fot. GNM 13.dTR
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież