Aktualności

Hiszpańska YSABEL przywiozła do Gdyni sprzęt wojenny dla Sił Zbrojnych Ukrainy

YSABEL aDSC 0267

Zgodnie z przewidywaniami, hiszpański transportowiec wojskowy YSABEL wszedł dziś rano do Gdyni. DO portu wprowadziły go dwa holowniki, FAIRPLAY VII i URAN (który zastąpił zapowiadanego FAIRPLAYA IV), oraz pilot, pan kpt. ż. w. Maciej Michalski. YSABEL to przysposobiony do potrzeb wojskowych „cywilny” statek Ro-Ro średniej wielkości (149,40 m). Wśród ship-spotterów toczyła się w ostatnich dniach dyskusja, jak ten okręt się naprawdę nazywa. Ta sprawa się dzisiaj definitywnie wyjaśniła – na rufie jest mała, lecz wyraźna nazwa YSABEL, na burcie zaś pod sterówką wielki, acz słabo czytelny (szary na szarym) znak taktyczny A06. Kto to ma wiedzieć, wie, kto nie wie, wiedzieć nie musi.

Trasy okrętu z bazy wojskowej Rota koło Kadyksu, skąd wyszedł w ubiegłą środę, prześledzić się nie dało, YSABEL szła bowiem z wyłączonym AISem, choć nie było tajemnicą, że zmierza do Polski. Nawet na redzie i wewnątrz portu na mapie widać było tylko dwa holowniki, holujące świeże powietrze, pustą przestrzeń miedzy nimi. Nie jest też żadną tajemnicą, co YSABEL do nas przywiozła, ogłosił to oficjalnie Premier Hiszpanii Pedro Sanchez w ubiegłym tygodniu podczas czwartkowego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymirem Zełenskim – 200 ton uzbrojenia i lekkiego sprzętu wojskowego: 30 ciężarówek oraz 10 lekkich pojazdów terenowych (żadnych czołgów).

YSABEL zacumowała przy Nabrzeżu Północnym Basenu IX przy jednej z dwóch ramp Ro-Ro w Porcie Wojennym; druga znajduje się w Basenie VII przy Nabrzeżu Oksywskim (Litewskim).

Dzisiejsza dostawa to największa pomoc militarna, udzielona do tej pory przez Hiszpanię Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Info: red. NB/AD

Foto:  © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież