Aktualności

Niezwykły model ORP ORZEŁ w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Model ORP ORZEŁ w Muzeum Marynarki Wojennej fot1

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pojawił się dziś niezwykły eksponat. Jest to 6-metrowy model ORP Orzeł, który posłużył jako makieta podczas produkcji filmu „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta.

Model waży prawie 200 kg. Jego budowniczym jest Dariusz Stasiak. O wykończenie i detale zadbała scenografka filmu Marcelina Kunikowska-Początek, która wykonała je w ścisłej współpracy z konsultantami historycznymi - Hubertem Jando i Grzegorzem Świątkiem.

Model o przekroju 30 cm zbudowany jest ze stalowych rur prostokątnych, na które ponaciągane są wręgi ze sklejki wyciętej laserem. Makieta jest prawdopodobnie największy na świecie. Ten niezwykły eksponat będzie można zobaczyć w Muzeum do 30 czerwca br.

Model ORP ORZEL w Muzeum Marynarki Wojennej fot2

„Orzeł. Ostatni patrol” to spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.

Model ORP ORZEL w Muzeum Marynarki Wojennej fot3

Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Tomasz Włosok, Adam Kupaj i wielu innych. Film trafi do kin w całej Polsce jesienią 2022 roku.

Fot. K. Łapucka/MMW.

Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież