25wrzesień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP „Iskra” z nagrodą The Tall Ship Races 2022

ORP ISKRA w Gdyni fot Antoni Dubowicz

Best Dressed Ship” to nagroda dla najlepiej prezentującej się jednostki podczas zlotu żaglowców The Tall Ship Races. W tym roku wyróżnienie to trafiło do okrętu szkoleniowego Marynarki Wojennej – ORP „Iskra”.

Z belgijskiej Antwerpii, jednego z największych portów Europy, dotarły do nas znakomite wieści. Podczas odbywających się tam regat The Tall Ship Races barkentyna ORP „Iskra” została uhonorowana nagrodą dla najlepiej prezentującego się statku.

Drugiego dnia zlotu w Antwerpii odbyła się uroczysta parada żaglowców. Tysiące osób przyszło nad brzeg rzeki Scheldt, by podziwiać majestatyczne okręty w całej okazałości. Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie rozmaitych nagród dla załóg i ich statków. To właśnie wtedy okazało się, że za najlepiej prezentujący się statek uznana została nasza rodzima jednostka – ORP „Iskra”. Wyróżnienie odebrali dowódca okrętu kmdr ppor. Michał Rębiś oraz podchorążowie: st. mar. pchor. Jakub Zalewski i mar. pchor. Mateusz Suchomski.

ORP Iskra z nagrodą The Tall Ship Races 2022

ORP „Iskra” z nagrodą dla najlepiej prezentującego się żaglowca podczas The Tall Ship Races 2022. Fot. materiały Akademii Marynarki Wojennej.

ORP „Iskra” to okręt szkolny, barkentyna Marynarki Wojennej. Podczas tegorocznych regat The Tall Ship Races zostało na nim zaokrętowanych 25 podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, którzy odbywają praktykę marynarską. Każdego dnia nabywają nowych doświadczeń, pełniąc wachty morskie: przy sterze, na oku, oraz jako pomocnik mechanika. Poznają także zwyczaje i tradycje okrętowe, dbają o takielunek, a ci o nieustraszonym sercu – pracują na wysokości. Bez względu na spędzającą sen z powiek pracę przy żaglach, udało im się sprawnie i szczęśliwie dopłynąć do portu. Ich trudy zostały nagrodzone m.in. wspomnianym wyróżnieniem wieńczącym paradę.

The Tall Ship Races to jedno z najważniejszych wydarzeń w sezonie żeglarskim. W tym roku uczestniczy w nim 39 jednostek z całego świata. W regatach udział bierze także m.in. jednostka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – Dar Młodzieży. Płynący nią marynarze otrzymali w Anwerpii wyróżnienie dla najlepszej załogi w Klasie A. Ponadto nagrody zostały przyznane w rozmaitych kategoriach. Najbardziej spektakularnym wejściem w paradę okrzyknięto przybycie duńskiego żaglowca Jens Krogh. Jednostka ta otrzymała również nagrodę dla najstarszego okrętu podczas zlotu. Najlepiej przygotowanym i zorganizowanym żaglowcem okazał się Morgenster z Holandii. Natomiast do Thalassy – płynącej również pod holenderską banderą – powędrowała nagroda dla jednostki, która w największym stopniu dba o ochronę środowiska, równość i wspólnotowość oraz zrównoważony rozwój.

ORP „Iskra” po zdobyciu tej ważnej nagrody z pewnością może z dumą wrócić do macierzystego portu w Gdyni. Przyjdzie jej jednak jeszcze na to poczekać. Barkentyna popłynie teraz do portu w Rostocku, na zaproszenie organizatorów wydarzenia Sail Rostock 2022. Pracowity sezon przewiduje jeszcze wizytę w Szczecinie w ramach Żagli 2022, a także wizyta w porcie Plymouth. Wizyta w Wielkiej Brytanii ma wyjątkowy charakter. ORP „Iskra” popłynie tam wraz z drugim okrętem szkolnym, ORP „Wodnik”, gdzie razem celebrować będą 100-lecie utworzenia Akademii Marynarki Wojennej. To właśnie w Plymouth podczas II wojny światowej funkcjonowała Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej, której kontynuatorką jest gdyńskie AMW. We wrześniu 1939 roku podchorążowie studiujący wówczas w Bydgoszczy zostali posłani na front. Ich macierzysta uczelnia wznowiła działalność w Wielkiej Brytanii. Początkowo Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej pracowała na okręcie ORP „Gdynia” (dawniej s/s „Kościuszko”), zakotwiczonym właśnie w porcie Plymouth.

Do macierzystego portu w Gdyni ORP „Iskra” planuje wrócić we wrześniu tego roku.

Polecamy artykuł 

Wachty, „szklanki“ i pucowanie „Iskry“

Fot. tytułowa, Antoni Dubowicz - naszbaltyk.com
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież