25wrzesień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

VOYAGER OF THE SEAS w Gdyni

VOYAGER OF THE SEAS DSC 0044

W Gdyni gości dzisiaj wycieczkowiec VOYAGER OF THE SEAS. Do portu wprowadził go pilot, kapitan Tomasz Dobrzyński, niewidzialną linię między główkami wejściowymi dziób statku przeciął o godzinie 11:23 (i 20 sekund). To duży, nawet bardzo duży statek, liczący nieco ponad 311 metrów, który w chwili wejścia do służby w 1999 roku był nawet największym wycieczkowcem na świecie! Pod względem długości rekord ten pobiła kilka lat później (w marcu 2003) Queen Mary II, laur jednego z najpiękniejszych wycieczkowców jednak pozostał (w oczach redakcji) przy – przepraszam za to okropne, spolszczone słowo - Voyażerze.

Patrząc na wyważoną, wręcz elegancką sylwetkę statku odnosi się wrażenie, że zaprojektował go wyczulony na piękno esteta, designer z prawdziwego zdarzenia, a nie jakiś przypadkowy cieśla z toporkiem i piłą łańcuchową, jak to ma miejsce przy budowie większości współczesnych pływających lunaparków. A zbudowała go fińska stocznia Kvaerner Masa-Yards (dzisiaj Meyer Turku Oy) w Turku jako pierwszy z serii pięciu wycieczkowców klasy Voyager. Pozostałe cztery to Explorer of the Seas (2000), Adventure of the Seas (2001), Navigator of the Seas (2002) i Mariner of the Seas (2003).

Z zewnątrz uwagę zwraca przeszklona promenada na najwyższym ciągłym piętrze, ciągnąca się przez całą nieomal długość statku oraz dwie wielkie werandy widokowe, nad sterówką i na kominie. Czego nie widać z zewnątrz, a co warte odnotowania, wewnątrz kadłuba znajduje się, oprócz innych atrakcji, również wysoka na 5 kondygnacj wielka sala teatralna na 1.350 osób. W 1.557 kabinach jest miejsce dla maksymalnie 3.838 pasażerów, których obsługuje załoga licząca 1.176 osób.

VOYAGER OF THE SEAS przyszedł do Gdyni z Rygi, dziś wieczorem (planowo o godzinie 21.00) wyruszy w dalszą podróż do Sztokholmu. Jak wszystkie bez mała wycieczkowce, zacumował pry nabrzeżu Francuskim. Jest dzisiaj piękna pogoda, warto więc rozważyć spacer do portu, by popatrzeć na naprawdę ładny wycieczkowiec!

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież