06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Historia i przyszłość - kongres z okazji stulecia portu

Fragment wystawy przygotowanej z okazji stulecia portu w Gdyni fot. Magdalena Czernek

Port Gdynia świętuje swoje stulecie. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń i uroczystości. We wtorek, 20 września rozpoczął się Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie potrwa dwa dni. Prelekcję inauguracyjną wygłosił prof. Jerzy Bralczyk.

23 września minie sto lat odkąd Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą budowy portu w Gdyni. Jednak świętowanie tej ważnej rocznicy już się rozpoczęło. Zarząd Morskiego Portu Gdynia przygotował szereg wydarzeń z tej okazji. Jednym z nich jest Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Konferencja wystartowała we wtorek, 20 września. Zgromadzonych gości przywitał Jacek Sadaj – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

 Sto lat portu to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich portowców i całego środowiska portowego. Dlatego cykl spotkań celebrujących stulecie Portu Gdynia rozpoczął się już chwilę temu. W zeszłym tygodniu mieliśmy pierwsze wydarzenie związane z wodowaniem monety wydanej specjalnie z tej okazji. W tym tygodniu przygotowaliśmy cykl konferencji poświęconych gospodarce morskiej, ale również kwestiom związanym z korytarzem Bałtyk-Adriatyk. Myślę, że ostatni turbulentny czas narzuca wiele ciekawych tematów, wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć. W związku z tym jestem przekonany, że dyskusje o nowych kierunkach, nowych strumieniach ładunkowych to są kwestie, o których będzie się rozmawiało podczas debat, ale nie zapominamy również o tym, żeby wspominać piękną, stuletnią historię Portu Gdynia – mówi Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Gościem specjalnym kongresu był językoznawca – prof. Jerzy Bralczyk. Wygłosił on prelekcję inauguracyjną pt. „100 na 100 lat”, w której mówił o znaczeniu słów „port” i „sto”.

Sto lat dla portu to pewnie mało, choć nie wiemy, jak będą wyglądały porty za sto lat. Dla Gdyni myślę, że te sto lat to jest prawie wszystko, a więc dużo. Gdynia to wciąż młode miasto i bardzo mi się podoba, że jest tak młode, choć ambicją każdego miasta jest zestarzeć się odpowiednio. Sto lat portu – bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony na ten właśnie jubileusz – mówi prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

Potem scenę sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia przejęli eksperci z branży morskiej. Rozmawiali m.in. o łańcuchu transportu intermodalnego w Polsce wobec bieżących zakłóceń i przyszłych wyzwań gospodarczych, społecznych i klimatycznych. Nie zabrakło również dyskusji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, zielonych rozwiązań w branży morskiej czy CRASH Mondays.

Otwarcie kongresu było połączone z premierą wystawy fotografii, którą przygotowali pracownicy portu. Przedstawiono tam zdjęcia portu z różnych okresów jego działalności. Podczas wydarzenia zaprezentowano także animację stworzoną specjalnie na obchody stulecia portu. Wykorzystano w niej grafiki artysty Jana Rutki.

Grafiki Jana Rutki

Środa, 21 września będzie drugim dniem kongresu. Po oficjalnym powitaniu uczestników odbędzie się promocja okolicznościowego albumu pt. „Port Gdynia – 100 lat” . Następnie dr Mariusz Kardas z Akademii Marynarki Wojennej opowie o „Wielkiej Gdyni”, czyli koncepcji społeczno-ekonomicznej i wojskowej polskiej obecności na morzu. Tuż po nim dr Aleksander Kozicki, przewodniczący rady gdyńskiego oddziału NSZZ „Solidarność”, wygłosi prelekcję „Gdynia – niedokończona historia: Gdynia – Druja – Lwów”. Potem Ryszard Toczek, wiceprezydent Gdyni w latach 1990-1994 i współtwórca Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Gdynia, opowie o miastotwórczej roli portu. Z kolei Gabriela Zbirohowska-Kościa z Muzeum Miasta Gdyni będzie mówiła o wystawie „Morze/Miasto/Port”. Natomiast Dariusz Małszycki z tego samego muzeum powie o wystawie „Wymiary nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”. Kongres zakończy debata na temat rozwoju polskiej gospodarki.

Źródło: gdynia.pl

Fot. tytułowa: Magdalena Czernek

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież