06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Króciutka wizyta FINNECO III w Gdyni

FINNECO III DSC 0742

FINNECO III, największy, najnowszy i najnowocześniejszy statek ro-ro klasy ECO fińskiego przewoźnika FINNLINES wszedł wczoraj do Gdyni. W Basenie V im Ministra Kwiatkowskiego przymierzył się do umieszczonej za nabrzeżem Rumuńskim rampy (z wjazdem od nabrzeża Czeskiego), obsługującej zwykle cumujące tu inne duże ro-rowce fińskie (zmiennie FINNMERCHANT, FINNMILL, FINNKRAFT i  FINNHAWK). Przymierzył się i nie zmieścił się, rampa okazała się za mała – albo on za duży! Było to więc najprawdopodobniej pierwsze i ostatnie wejście tego statku do Gdyni, tym bardziej że i tak planowanym akwenem jego działalności mają być Biskaje.

Klasa ECO składa się z trzech statków, wybudowanych w chińskiej stoczni China Merchants Jinling Shipyard w Jiangsu. FINNECO I przekazany został tam armatorowi 28 kwietnia tego roku, FINNECO II 5 maja, FINNECO III 6 czerwca. Są to więc absolutne nówki!

Jak podaje oficjalnie FINNLINES, każdy z nich ma 238 metrów długości i ładowność 5.800 metrów pasa. Może więc przewozić jednorazowo 400 przyczep, co oznacza prawie 40% zwiększoną ładowność w porównaniu do innych statków armatora.

Sprawne operacje ładunkowe zapewnić ma rozmieszczenie ramp rufowych, ramp wewnętrznych i podnoszonych pokładów samochodowych, co pozwala na załadunek każdego rodzaju toczącego się ładunku do 7 metrów. Część pokładu przygotowana jest także do załadunku rolek papieru.

FINNECO ma najwyższą fińską/szwedzką klasę lodową i dodatkowo znak klasy „Green Plus”, przyznany statkowi przez towarzystwo klasyfikacyjne RINA ze względu na jego walory środowiskowe. Klasa ECO wyposażona jest w dwusuwowe silniki główne, które charakteryzują się niższym jednostkowym zużyciem paliwa niż silniki czterosuwowe. System smarowania powietrzem pod kilem zmniejsza tarcie i opór hydrodynamiczny, co w konsekwencji zmniejsza zużycie paliwa i emisje. Zerowe emisje podczas zawinięć do portów osiągnięte zostać mają dzięki baterii akumulatorów o mocy 5 MW, ładowanych podczas żeglugi. Dodatkowo energię generuje 600 m² paneli słonecznych. Ponadto system oczyszczania spalin zmniejsza emisje do powietrza i redukuje szkodliwe cząstki.

Wizualnym znakiem dumy z ekologicznego statku są wielkie napisy na burtach i nadbudówce: HYBRID RORO i ZERO EMISSION IN PORT!

Wizyta statku w Gdyni trwała zaledwie kilka godzin. FINNECO III, idąc z Chin, przyszedł do nas z Antwerpii, następnym jego portem jest Vuosaari, docelowym zaś, sądząc po nazwie portu macierzystwgo, Helsinki.

Dla uzupełnienia tekstu jeszcze kilka podstawowych parametrów technicznych:

Rodzaj statku: Ro-ro

Klasa lodowa: 1 A Super

Długość całkowita: 238,0 m

Szerokość: 34,0 m

Tonaż brutto: 60.515

Nośność: 17.377

Ścieżka parkowania: 5.800 m

Prędkość projektowa: 20,7 węzłów

Moc silnika: 2 x 12 780 kW

Flaga: Finlandia

Info i foto: NB / © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież