06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Stocznia Karstensen przeprowadza się z Gdyni do Gdańska

SILLE MARIE aDSC 0076

Od 2018 roku Karstensen Shipyard Poland buduje w Gdyni częściowo wyposażone kadłuby trawlerów, wykańczanych następnie w stoczni-matce Karstensens Skibsværft A/S w Skagen. Teraz stocznia opuszcza dzierżawione od Vistalu tereny produkcyjne w Gdyni i przenosi się do Gdańska, na „swoje”.

W dniu 17 października Karstensen nabył od Polskiej Grupy Zbrojeniowej udziały w spółce Synergia 99, a konkretnie tereny po Stoczni Gdańskiej (dawnej Stoczni Schichaua), 10,4 ha działkę z infrastrukturą stoczniową: historyczną halą, służącą do prefabrykacji, budynkami produkcyjnymi i biurowymi z zapleczem socjalnym oraz dwiema pochylniami i siedmioma dźwigami stoczniowymi KONE, tak charakterystycznymi elementami krajobrazu Gdańska. Dodatkowo stocznia będzie miała 250 metrów własnego nabrzeża, którego dotkliwie brakowało jej w Gdyni!

Wyprowadzka z terenów Vistalu nastąpić ma w lipcu 2023 roku. W tej chwili budowane są tu jeszcze cztery jednostki, ale już 23 października pierwszy kadłub (trawlera SILLE MARIE dla norweskiego armatora) został natychmiast po wodowaniu przeholowany z Gdyni do Gdańska, gdzie będzie dalej wyposażany.

Dobra wiadomość dla gdańszczan: zielone żurawie, o których los się tak obawiano, nie znikną, nie będą sprzedane ani pocięte na złom. Zostaną w stoczni. Malo tego, zostaną ożywione. Znów będą pracować! Ze względu na specyfikę miejsca i jego walory historyczne wszystkie prace remontowe będą oczywiście konsultowane z konserwatorem zabytków.

Obecnie Karstensen Poland zatrudnia około 500 pracowników w produkcji. W Gdyni zwodowane zostaną jeszcze cztery jednostki, w Gdańsku natomiast już teraz rozpoczyna się montaż niewielkiego, 43 metrowego trawlera, pierwszego w „nowej” starej stoczni. Zwodowany ma być w lutym, może w marcu przyszłego roku. Co ciekawe, będzie to najprawdopodobniej wodowanie publiczne, podobnie jak i wszystkie następne. Taki jest plan! Jeśli się ziści, będzie co oglądać!

Na razie obejrzeć możecie fotografię z cumowania pierwszego przeprowadzonego z Gdyni do Gdańska kadłuba SILLE MARIE. Historyczny moment! Obszerniejsza relacja z tego wydarzenia pojawi się wkrótce w Morskich Kadrach Antka

Info: red. NB/AD, Karstensen Poland

Foto: © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież