Aktualności
Dwa okręty NATO z wizytą w Gdyni
- Post 02 grudzień 2022
- Odsłony: 279
Dziś rano do Gdyni weszły dwa okręty wojenne; o godzinie 9:30 holenderski HNLMS TROMP (F803), wprowadzony przez pilota, kapitana ż.w. Jarosława Kondraciuka i holowniki FAIRPLAY XVI i FAIRPLAY VII, chwilę później zaś duński HDMS ESBERN SNARE (F342) z pilotem Grzegorzem Mazurem i wspomagającym holownikiem URAN.
TROMP stanął przy nabrzeżu Francuskim, zwrócony tyłem do widza, między polerami 25 i 17, ESBERN SNARE przy tym samym nabrzeżu tuż za kolegą, lecz z dziobem w kierunku Kapitanatu (i widza) między polerami 15 i 7. Nie są to okręty amerykańskie, więc na nabrzeżu nie zbudowano barykady z kontenerów, a na pokładach nie widać było uzbrojonych po zęby Marines z ręką na cynglu broni palnej.
HMLMS TROMP to druga w serii czterech fregat rakietowych typu De Zeven Provinciën. Ma 144 metry długości, 6050 ton wyporności i osiąga prędkość 30 węzłów. Jest to okręt dowodzenia i zaawansowanej obrony powietrznej, do czego jest odpowiednio wyposażony i uzbrojony. Załoga liczy 174 osoby, do służby w Koninklijke Marine okręt wszedł w marcu 2003 roku.
HDMS ESBERN SNARE to fregata typu Absalon, z którą wspólnie dzierży tytuł najdłuższego okrętu Royal Danish Navy. Okręt jest przeznaczony do zadań dowodzenia, wsparcia i zwalczania okrętów podwodnych, uczestnicząc w operacjach militarnych we wszystkich regionach świata. „Najdłuższy” liczy 137,6 m długości, ma wyporność 6.300 ton i załogę, składającą się ze 169 osób. Do służby wszedł w roku 2007. Gdynia jest mu już znana, nie jest tu po raz pierwszy.
Oba okręty pozostaną u nas do poniedziałku, 5 grudnia. Planowo wyjść mają wspólnie o godzinie 10:00, może więc być bardzo widowiskowo!
Info: red. NB/AD
Foto: © Antoni Dubowicz 2022