11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Galeria na Wyspie rz. Łeba. Największa prywatna kolekcja antyków morskich w Polsce.

Fot.1 Galeria na Wyspie Lebork marynistyka i antyki morskie

 Historia

Galeria mieści się na trenie posesji zamieszkiwanej przez Ursulę Siemens. Mąż Ursuli był prawdopodobnie związany z posiadaczami majątku ziemskiego w Cewicach. W Lęborku był właścicielem młyna zamkowego. Główny budynek powstał około 1926 r. (w czasie regulacji rzeki Łeba i likwidacji Wyspy Olchowej. Wewnętrzną ścianę stylizowanego marynistycznie budynku galerii tworzą odsłonięte XIV w. mury obronne.

Zewnątrz

Galeria otoczona jest ogrodem marynistycznym. Od strony ulicy widoczna jest aluminiowa szalupa pochodząca ze statku „Runek II” Gdynia (zbudowana w Usteckiej stoczni) z masztem i oświetleniem. Obok są także dwa maszty z kutrów pełnomorskich z pełnym oświetleniem.

Fot.2 Galeria na Wyspie Lebork marynistyka i antyki morskie

Fot.10 Galeria na Wyspie Lebork marynistyka i antyki morskie

Wewnątrz

W Galerii na Wyspie znajduje się największa prywatna kolekcja antyków morskich w Polsce, w tym z okresu I i II wojny światowej. Są to n.in. stojące kompasy (16), 100 lamp, liczne stojące telegrafy i kolumny sterowe, bulaje, także nurek klasyczny angielski 1905-1935 i rosyjski 1952, instrumenty i wiele innych marynistycznych smaczków.

Wizyty dzieci

Galeria to inspiracja dla młodych do pracy na morzu, albo do sztuki. Malowanie to ćwiczenie precyzji rąk i cierpliwości, co ważne jest też dla innych zawodów jak takich jak chirurg czy architekt. Atrakcyjne dla dzieci są zdjęcia w hełmie nurka, kręcenie sterem, dzwonienie. 

Dla odważnych czeka galeryjna piwnica pod murami obronnymi gdzie można zobaczyć „pająka i szczura”.

Wystawy

W chwili obecnej prezentuje się zbiorowe wystawy malarskie własne: „Łeba, Rowy a la Pechstein”, (nagroda okolicznościowa ministra kultury) i pilotażowa „Hannibal -1945 marynistyczne rekonstrukcje”. Dotyczą najbardziej znanej osoby z regionu i największego wydarzenia w historii Bałtyku. Ponadto pilotażowo obecne są wystawy pt. “100 statki w na 100 lecie marynarki wojennej” (Marek Kogut- Gdynia) oraz nowy zbiorowy projekt “Przez mierzeje na Bałtyk”. Te ostatnie wystawy jako główne są lub były w innych miejscach.

Zaproszenie

Z Galerii na Wyspie depozyty do stałej ekspozycji przyjęły: Muzeum Prus Zachodnich w Warendorf, Naval Museum w Laboe/Kiel, są także w kilku innych miejscach w Polsce. Prowadzący Galerie na Wyspie, Wojciech Pasko-Porys deklaruje z nią aspiracje do poziomu europejskiego. 

Wstęp bezpłatny na życzenie: tel. 602 593 125

Lokalizacja: Lębork, Wyspa Młyńska. Galeria na jedynej wyspie z zamkiem w Polsce firmowana przez Stowarzyszenie Marynistów Polskich i inne morskie stowarzyszenia.

Tekst i fotografie: Wojciech Pasko-Porys

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież