11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

HONFLEUR znalazł wreszcie armatora!

HONFLEUR Gdynia 000

Koniec długiego postoju nowego, przez nikogo niechcianego, nowoczesnego statku HONFLEUR w Gdyni. Przypomnijmy, 190 metrowy prom z napędem LNG, budowany w niemieckiej stoczni Flensburger Schiffbau dla francuskiego przewoźnika Brittany Ferries, z powodu kłopotów ekonomicznych stoczni, która w rezultacie ogłosiła upadłość, nie został ukończony. Kontrakt z armatorem został zerwany, kadłub, doprowadzony zaledwie do stanu surowego, zalegał w stoczni i już mówiło się o jego złomowaniu, kiedy pomocną dłoń wyciągnął norweski właściciel zrestrukturyzowanej stoczni, grupa Siem International.

W stoczni Fosen Yard w Rissa, na dalekiej północy Norwegii prom został ukończony i bezpośrednio stamtąd przybył do Polski. 11 maja 2022 wprowadzono go do Gdyni i postawiono przy nabrzeżu Węgierskim. Stał tam bardzo długo w bezruchu, nie licząc dwóch pobytów w doku w ostatnich miesiącach, aż przed kilkunastu dniami wyszedł (samodzielnie!) z Gdyni na całodniowe próby morskie. Zakręcił kilka kółek na wysokości Rozewia i wrócił. Próby morskie kojarzą się zwykle z odbiorem statku przez armatora, o takim jednak nie było nic słychać.

Teraz dowiadujemy się z nieoficjalnych źródeł, że armator się jednak znalazł! Będzie nim hiszpańska BALEARIA. Wszystkie formalności są już ponoć załatwione, trzeba jeszcze tylko przystosować furty boczne do wymogów obsługiwanej trasy i pomalować statek, nadając mu charakterystyczny „look” Balearii. Prace mają rozpocząć się już za kilka dni, niebawem więc zmiany będzie widać nawet gołym okiem! Nie wiemy jeszcze, czy zachowana zostanie nazwa HONFLEUR, prawdopodobnie nie, lecz są to na razie tylko spekulacje. Szukałem jakiejś informacji na stronie armatora, lecz nie znalazłem nawet najmniejszej wzmianki o nabyciu promu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i na więcej szczegółów jeszcze trochę poczekać.

Info: red. NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2023

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież