11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

PŻM rezygnuje ze statków białej floty w Szczecinie

PZM Szczecin 999fot

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych – „Odra Queen" i „Peene Queen", które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia.
Wpływy z biletów były zbyt niskie, aby w pełni pokryć koszty eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.

Obu statkom skończyły się wydawane co pięć lat świadectwa klasyfikacyjne, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych prac. Po wycenie przedstawionej przez stocznię okazało się, że wpływy z eksploatacji nie pokryją kosztów związanych z przedłużeniem dokumentów klasyfikacyjnych na kolejne lata.

 - Wycieczkowce pływały w barwach armatorskich PZM od 1998 roku. Teraz okazało się, że planowane wpływy z eksploatacji mogą nam nie pokryć kosztów remontów, dlatego zdecydowaliśmy się na zawieszenie rejsów - powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Pięć lat temu na obu statkach wymieniono silniki na bardziej ekonomiczne, a na „Peene Queen" zamontowano klimatyzację, żeby zwiększyć komfort podróży w upalne letnie dni.

„Odra Queen" i „Peene Queen" to zbudowane w 1990 roku w Związku Radzieckim jednostki typu „Moskwa”, których projekt oznaczony symbolem R-51 powstał w 1965 roku. Do Polski statki trafiły w 1991 roku, wówczas nazywały się „Jagienka” i „Danusia”. Statki zostaną prawdopodobnie wystawione na sprzedaż.

Źródło: infomare.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież