Aktualności

AIDAdiva po raz drugi w tym sezonie w Gdyni

AIDAdiva aDSC 0841Dzisiaj w Gdyni – ponownie AIDAdiva, najmniejszy (251,9m) i najstarszy (2007) wycieczkowiec spośród wszystkich kilkunastu AID. AIDAdiva, należąca do brytyjsko-amerykańskiej korporacji Carnival Corporation & plc obsługuje w szczególności rynek niemiecki, nosząc barwy tamtejszego koncernu turystycznego AIDA Cruises, będącego w 100% firmą podległą włoskiemu operatorowi  Costa Crociere. Nic więc dziwnego, że pływa pod włoską flagą, a jej portem macierzystym jest Genova (po naszemu Genua).

„Maleństwo” to weszło do Gdyni nie z samego rana, jak prawie wszystkie inne wycieczkowce, lecz w południe. Pilota DIVA przyjęła na pokład o 11:30, przy Francuskim zacumowała niecałą godzinę później. Widzów było mało, niewielka garstka ciekawskich kręciła się na Nabrzeżu Pilotowym, kilka osób na tarasie Muzeum Emigracji. Wycieczkowce nie przyciągają już tłumów gapiów i nie trzeba zamykać ulic z powodu natłoku samochodów. Prawie wszystkie miejsca parkingowe zajmują więc, jak zwykle, taksówkarze. Rozpoznacie ich z daleka po nad wyraz plugawym języku. Również jak zwykle. Nie powiem, że klną jak przysłowiowi dorożkarze (lub szewcy), bo to by było jak nie powiedzieć nic.

Tak więc dominującym językiem na Placu Gombrowicza (sic!) nie jest niemiecki (żaden z dorożkarzy nie potrafi), ani polski (takoż), lecz nasza narodowa, kultywowana od dawien dawna łacina. Naprawdę miło posłuchać, wpadnijcie kiedyś i wmieszajcie się w tłum rozmawiających ze sobą przedsiębiorców z branży przewozów pasażerskich. Tego nie usłyszycie nawet w … lepiej nie powiem!

Z Gdyni statek ma wyjść o godzinie 21:00. Wtedy taksówkarzy już tu nie będzie. Powrócą przy kolejnych wizytach AIDY, a tych będzie jeszcze kilka.

Info i foto: red. NB/AD, © Antoni Dubowicz 2023

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież