20lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Na Bałtyku zatonął "Georg Büchner" - statek był holowany na złom

zatoniecie baltyk 2013 01

Wczoraj 30 maja, około ośmiu mil morskich na północny wschód od Rozewia (Pomorskie) zatonął na Bałtyku holowany na złom niemiecki statek. Wrak leży na głębokości 35 metrów. Polskie służby wydały ostrzeżenie nawigacyjne i sprawdzają, czy jest zagrożenie dla środowiska naturalnego.

 Statek pasażerski „Georg Buechner” z 1950 r. holowany był z portu w Rostocku do Kłajpedy na Litwie – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

– W czwartek po godz. 19.00 holowany statek przechylił się o 45 stopni. Przed godz. 20.00 statek stracił pływalność i dla bezpieczeństwa statku holującego hol został przecięty. Ostatecznie statek zatonął ok. godz. 20.25 – wyjaśnił szef Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jednostka spoczywająca na dnie morza ma 154 metry długości i 19,6 metrów szerokości. Holowany statek został sprzedany na złom i nie był obsadzony przez załogę. Nie ma informacji, czy na statku znajdowało się paliwo.

Na miejsce wypadku skierowano samolot oraz statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w celu zbadania, czy doszło do zanieczyszczenia wody.

W celu ostrzeżenia wszystkich jednostek pływających na tym obszarze wydane zostało przez Krajowego Koordynatora Ostrzeżeń Nawigacyjnych odpowiednie Ostrzeżenie Nawigacyjne 87/2013. Informacja rozpowszechniona jest zarówno drogą radiową, jak również za pomocą systemu NAVTEX.

Urząd Morski w Gdyni monitoruje sytuację w rejonie wraku oraz wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia obszarów morskich. W tym celu na pozycję zdarzenia udał się w dniu dzisiejszym statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Kapitan Poinc”.

Wyjaśnieniem przyczyn wypadku zajmie się Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich.

 

zatoniecie baltyk 2013 02


Dane jednostki holowanej, która uległa zatonięciu:

nazwa: Georg Buchner, bandera: niemiecka ,IMO: 5068863 ,GT: 11060 t , DWT: 9233 t,

dł. 153, 66 m, szer. 19, 6 m, rok budowy 1950, typ: statek pasażerski.


Źródła: tvp.info, Urząd Morski w Gdyni

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież